021-57938 info@sahelsheni.com

ویزای شینگن یا ویزای شنگن

ویزای شینگن مخصوص منطقه‌ای در حوزه اروپا است که شامل ۲۶ کشور می‌باشد که برای سفر در این کشورها نیاز به پاسپورت (گذرنامه) و باقی محدودیت‌های مرزی نیست و برای تردد اتباع خود را حذف کرده‌اند. اگرچه کشورهای عضو شینگن در رابطه با اتباع خود و عبور و مرور مرزی آن‌ها آسان می‌گیرند، اما در برابر اتباع کشورهای دیگر که می‌خواهند وارد این منطقه شوند، سخت‌گیرند.

شینگن یا شنگن؟

در ایران به اشتباه به منطقه و ویزای شنگن، غلط مصطلح «شینگن» گفته می‌شود. املای درست حوزه شنگن یا منطقه شنگن (Schengen Area) به شکل «شنگن» می‌باشد اما در بین فارسی‌زبانان به «شینگن» رواج پیدا کرده‌است. ما سعی کردیم برای راحتی مخاطبین بیشتر از کلمه «شینگن» استفاده کنیم.

حوزه شینگن یا منطقه شینگن (Schengen Area) شامل چه کشورهایی می‌باشد؟

این منطقه شامل ۲۶ اروپایی کشور است که شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن‌اشتاین می‌باشد. کشورهای بلغارستان، کراواسی، قبرس، رومانی، واتیکان، سن مارینو و موناکو هم با این‌که عضو شینگن نیستند اما از قوانین ویزای حوزه شینگن پیروی می‌کنند و با داشتن ویزای شینگن می‌توان به این کشورها نیز وارد شد.

تاریخچه منطقه شینگن

در سال ۱۹۸۵ پیمانی به نام شینگن (در کشور لوکزامبورگ) بین ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) بسته شد که این پیمان‌نامه محدوده‌ای به مساحت ۴۳۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی ۴۲۰ میلیون نفری را در برمی‌گرفت. واقعیت این است منطقه شینگن بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت (گذرنامه) در جهان است.

ویزای شینگن

ویزای شینگن چیست؟

برای ورود به هریک از کشورهای منطقه شینگن نیاز به ویزای شینگن (Schengen Visa) دارید. با این ویزا شما می‌توانید به ۲۶ کشور عضو این پیمان وارد شوید و با در اختیار داشتن این ویزا می‌توانید برای مدت‌ زمان معین و در شرایطی مشخص به هر کدام از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند. با توجه به هدفی که فرد از سفر دارد نوع و مدت زمان ویزای شینگن معین خواهدشد. این بدان معناست که هدف فرد از سفر چیست؟ این هدف‌ها می‌تواند شرکت در تور گردشگری، فعالیت تجاری و یا یک توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو باشد. با توجه به موارد ذکرشده مدت زمانی خاص برای ویزای شینگن معین می‌شود. ویزای شینگن ممکن است از طریق هر یک از اعضای آن صادر شود و با پیروی از قوانین موجود می‌توان در تمام کشورها تردد داشت.

انواع ویزای شینگن

نوع ویزای شینگن ممکن است بسته به هدف و ماهیت سفر، انواع مختلفی داشته باشد. از طرفی با توجه به نوع ویزا مدت اعتبار آن متفاوت خواهد بود. از این‌رو نوع ویزای شینگن مشخص می‌کند که شما می‌توانید به چند کشور سفر کنید و مدت اقامت شما به چه صورت خواهد بود.
ویزای شینگن به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa

ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)

ویزای اتحادیه شینگن همان ویزای گردشگری اروپا است. با دراختیار داشتن این ویزا، فرد اجازه دارد تا هر ۶ ماه یک‌بار به مدت حداکثر ۹۰ روز به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کند و در این کشورها اقامت داشته باشد. ویزای اتحادیه شینگن نیز بر اساس هدف به ۳ دسته تقسیم می‌شود که ویزای A, B, C است. تنها یکی از این ویزاها به متقاضی تعلق می‌گیرد.

ویزای شینگن نوع A

این ویزا صرفاً مختص استفاده در فرودگاه‌های منطقه شینگن است و فرد نمی‌تواند از محدوده فرودگاه خارج شود. این نوع ویزای شینگن به نوعی ویزای ترانزیت فرودگاهی است که فرد تنها می‌توان در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن پرواز خود را تعویض کند.

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B محدوده زمانی ۵ روزه را برای مسافران در نظر می‌گیرد تا مسافر در این مدت از خاک کشورهای حوزه شینگن عبور کند. ویزا شینگن نوع B نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که به پاسپورت (گذرنامه) الصاق می‌شود.

ویزای شینگن نوع C

این ویزا، ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شینگن است و فرد دارندهٔ ویزای شینگن می‌تواند در طول زمانی که در ویزا مشخص شده‌است، در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشد. ویزای نوع C نیز شامل سه دسته‌بندی است که شامل:

 • ویزای سینگل شینگن (Single-entry) یا ویزای یک‌بار ورود
 • ویزای دوبار ورود شینگن
 • ویزای مولتیپل شینگن (Multiple-entry) یا ویزای چند بار ورود

در ادامه به بررسی این سه نوع مختلف از ویزای شینگن می‌پردازیم.

 1. ویزای سینگل شینگن (Single-entry) یا ویزای یک‌بار ورود شینگن یا روادید کوتاه‌مدت شینگن

  این ویزا تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن صادر می‌شود و در صورتی‌که فرد ازکشوری در این منطقه خارج شود فارغ از آن‌که ویزا اعتبار داشته باشد یا خیر منقضی خواهدشد.

 2. ویزای دوبار ورود شینگن

  در این نوع ویزا نیز شرایط و قوانینی وجود دارد، اما به جای یک‌بار ورود، فرد می‌تواند تا دوبار به محدوده حوزه شینگن وارد شود. با این وجود در هر دوبار نیز محدوده زمانی معینی وجود دارد.

 3. ویزای مولتیپل شینگن (Multiple-entry) یا ویزای چند بار ورود شینگن یا روادید طولانی‌مدت چندگانه شینگن

  این ویزا این اجازه را به فرد دارنده آن می‌دهد تا بدون محدودیت و به دفعات وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شود. تنها محدودیتی که برای ویزای مولتی شینگن وجود دارد بازه زمانی آن است. طبق این ویزا اقامت و تردد در منطقه شینگن به مدت ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال امکان‌پذیر است. این محدودیت ۹۰ روزه به محض آن‌که فرد وارد خاک شینگن شود، آغاز می‌شود.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)

ویزای LTV شینگن از جمله ویزاهایی است که بنابر دلایلی ویژه و اضطراری و در شرایطی خاص صادر می‌شود. یکی از این شرایط اضطراری می‌تواند مسائل انسان‌دوستانه باشد که یکی از رایج‌ترین دلایل برای صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن است. این ویزا که به پاسپورت (گذرنامه) الصاق می‌شود، به فرد این اجازه را می‌دهد تا به کشوری که از آن ویزا (روادید) دریافت‌کرده‌ و یا در چند کشور محدود دیگر که در زمان اخذ ویزا مشخص شده برود.

ویزای ملی یا National Visa و یا ویزای نوع D شینگن

ویزای ملی شینگن (National Visa) این ویزا به ویزای نوع D شینگن نیز معروف است که صدور آن تنها برای افرادی میسر است که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائم در یکی از کشورهای منطقه شینگن اقامت داشته‌باشند. در واقع این ویزا برای کسانی صادر خواهد شد که به دلایل ذکرشده باید در حوزه شینگن اقامت طولانی مدت داشته‌باشند و پس از دوره ذکرشده به کشور خود بازگردند. ویزای نوع D شینگن شامل دو دسته سینگل و مولتی است.

ویزای نوع D شینگن – سینگل (Single) یا روادید یک‌بار ورود شینگن

مختص کسانی است که برای مدت زمانی خاص و با اهداف درمانی به حوزه شینگن وارد شده‌اند و قصد اقامت دارند و پس از بهبود به کشور خود بازخواهند گشت. این نوع ویزای شینگن تنها اجازه یک‌بار ورود را به فرد خواهد داد.

ویزای نوع D شینگن – مولتی (Multiple) یا روادید چند بار ورود شینگن

ویزای شینگن مولتی شرایط بهتری نسبت به سینگل دارد چرا که این ویزا به افراد اجازه می‌دهد تا به دفعات وارد حوزه شینگن شوند و از آن خارج شوند. امکان صدور این ویزا برای افراد زیر وجود دارد:

 • دانشجویان بین‌المللی که شروع به تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی کشورهای عضو شینگن را کرده‌اند که برای آنان ویزای یک ‌ساله با قابلیت تمدید صادر می‌شود.
 • دانشجویان خارجی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در شرایط خاص و برای مدتی معین به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌کنند.
 • افرادی که پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا مؤسسه معتبر آموزشی انجام می‌دهند. در این ویزا نیز با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش می توان این ویزا را صادر کرد.
 • افرادی که دارای حرفه تخصصی خاصی هستند و برای به اشتراک‌گذاری این توانمندی‌ها به کشورهای حوزه شینگن سفر می‌کنند.
 • موارد اضطراری هم‌چون شرایط حاد پزشکی که امکان ترک منطقه شینگن توسط فرد وجود نداشته باشد.

شرایط اخذ ویزای شینگن (چگونه ویزای شینگن بگیریم؟)

برای اخذ ویزای شینگن باید شرایط و معیارهای خاصی وجود داشته باشد. این شرایط و معیارها به طور معمول در میان تمام کشورهای عضو شینگن شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی تمام مدارک و شرایطی که برای اخذ ویزای شینگن مهم است می‌پردازیم:

 • مدارک کامل متقاضی
 • شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های کشورهای عضو شینگن در مورد افراد مجرد زیر ۳۰ سال که تا به حال سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت‌گیری بیشتری اعمال می‌کند.)
 • سابقه سفر متقاضی

موارد ذکرشده هیچ الزامی را در برنمی‌گیرد بلکه صرفاً شانس فرد متقاضی را برای اخذ ویزای شینگن افزایش می‌دهد. داشتن شرایط مناسب‌تر باعث می‌شود تا به این صورت احتمال صدور روادید شنگن آسان‌تر شود.

مراحل درخواست ویزای شینگن

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در حین دریافت ویزای شینگن باید به آن توجه شود وقت سفارت است. از این‌رو به مسافرین توصیه می‌شود تا پیش از آماده‌سازی مدارک و اسناد مربوطه اقدام به گرفتن وقت از سفارت کنند. درخواست ویزا طی مراحل زیر صورت می‌گیرد:

 • بررسی مدارک شخص متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا در جهت تأیید واجد شرایط بودن فرد
 • پُر کردن فرم‌های مربوطه
 • درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان آژانس هواپیمایی
 • بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و برطرف کردن نواقص احتمالی
 • ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان
 • انجام انگشت‌نگاری توسط متقاضی
 • مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن
 • مدارک بسیار اهمیت دارند به همین دلیل از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید. به نوعی مدارک شما پیش از مصاحبه دید کلی نسبت به شما به کارشناسان می‌دهد که در موافقت با ویزای شما تأثیر به‌سزایی خواهد داشت.

مدارک الزامی برای ویزای شینگن

 • تکمیل فُرم درخواست ویزا
 • عکس پرسنلی (۳/۵ در ۴/۵)
 • شناسنامه
 • پاسپورت یا گذرنامه (اعتبار بیش از شش ماه)
 • مدارک شغلی و حرفه‌ای
 • پرینت گردش حساب مالی
 • نامه تمکن مالی
 • بلیت پرواز
 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی (حداقل پوشش تا مبلغ ۳۰ هزار یورو)
 • ۶۰ تا ۸۵ یورو جهت انجام انگشت‌نگاری در سفارت

نکته: مدارک باید به زبان درخواست‌شده توسط سفارت ترجمه شود و در روز انگشت‌نگاری به سفارت تحویل داده شود.

مدت زمان بررسی و تأیید ویزای شینگن

مدت زمان بررسی و تأیید ویزای شینگن در سفارت از زمان ارسال مدارک ترجمه‌شده به سفارت و هم‌چنین انگشت‌نگاری، حدوداً ۳ هفته بطول خواهد انجامید.

مدت اعتبار ویزای شینگن

معمولاً برای ویزای شینگن دو تاریخ زده می‌شود که این دو تاریخ شامل: تاریخ اعتبار ویزای شینگن و تعداد روزهای مجاز اقامت که در شرایط عادی به ترتیب ۲ ماه و ۲ هفته خواهند بود. این بدان معنی است که از روز صدور ویزای شینگن فرد تنها ۶۰ روز یا ۲ ماه فرصت دارد تا وارد حوزه شینگن شود و روزهای مجاز اقامت که ۱۵ روز یا ۲ هفته درج شده‌است بدان معناست که افراد از هنگام ورود به خاک منطقه شینگن تنها ۱۵ روز می‌توانند در آن باقی بمانند. البته باید توجه داشت برای افرادی که سابقه سفر و اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشند، کد درج‌شده بر روی ویزای آن‌ها ۱ خواهد بود. بدان معنی که با ویزای اخذشده تنها قادر به یک‌بار ورود به این منطقه هستند.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم توجه داشت و آن این‌که کدی اختصاصی برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان‌دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی است. برای مثال فردی که کد مالتیپل شینگن در ویزای وی ثبت شده‌باشد، می‌تواند ۹۰ روز اقامت مجاز خود در حوزه شینگن را در یک نوبت ۳ ماهه به پایان برساند یا این فرصت ۹۰ روزه را تقسیم‌کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند. در ادامه به چند نکته مهم دیگر نیز در خصوص این ویزا در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • برای درخواست ویزای شینگن از سفارت اتریش تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه‌شود.
 • همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است.
 • پس از صدور ویزا، ضمانت‌نامهٔ ۵۰ میلیون تومانی به ازای هر نفر دریافت خواهدشد.
 • در صورت ویزا نشدن درخواست، مبلغی بابت هزینه‌های جاری کم‌شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد.

دلایل رد شدن ویزای شینگن

رد شدن ویزای شینگن امری است که ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. در صورتی‌که می‌خواهید برای ویزای شینگن اقدام کنید سعی کنید تا مدارک کامل و توجیه‌کننده داشته‌باشید. به طور معمول هیچ فرد و مؤسسه‌ای نمی‌تواند نسبت به صدور ویزا شینگن اطمینانی بدهد. بلکه می‌توانید با مراجعه به مؤسسات که دارای تجربه و دانش کافی هستند، اقدام کنید تا به این ترتیب شانس شما در اخذ روادید شینگن تا حد ممکن بالا رود. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که باعث رد ویزای شینگن می‌شود می‌پردازیم:

 • استفاده از مدارک جعلی
 • سوء پیشینه و فعالیت‌های مجرمانه
 • استفاده از پاسپورت (گذرنامه) مخدوش
 • ارائه‌ندادن توضیحات کافی درباره اهداف سفر
 • گذرنامه‌ای که کمتر از شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • عدم اثبات تمکن مالی برای سفر
 • ارائه گواهی‌های (تولد و یا ازدواج) نامعتبر
 • بیمه‌نامه مسافرتی نامعتبر
 • عدم ارائه مدارک اقامت

تصاویر

ارسال پاسخ

14 − 8 =