۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری در پارک تامان نگارا مالزی

پارک تامان نگارا پارکی ست در کشور مالزی که در سال ۱۹۳۸ تأسیس شده است. این پارک از جاذبه‌های گردشگری مالزی به شمار می‌رود و در هر زمان از سال پذیرای تعداد زیادی از طبیعت‌دوستان است. در این پارک تفریحات زیادی انتظار بازدیدکنندگان را می‎کشند و واقعاً حیف است کسی به مالزی سفر کند و به دیدن پارک تامان نگارا نرود. Taman Negara در زبان مالایی به معنای پارک ملی است. این پارک ملی شاید به زیبایی پارک‌های ملی کانادا نباشد، اما به هر حال یکی ازباصفاترین پارک‌های ملی شرق آسیاست و ارزش گشت‌وگذار را دارد. در این نوشتار به گشت‌وگذاری مجازی در پارک ملی مالزی یعنی تامان نگارا خواهم پرداخت تا کسانی که تا کنون به این پارک سفر نکرده‌اند، برای رفتن به پارک تامان نگارا ترغیب شوند.

مقدمه‌ی بحث

درست است که پارک ملی مالزی یا تامان نگارا در سال ۱۹۳۸ افتتاح شده، اما این منطقه قدیمی‌ترین جنگل بارانی کل جهان است. گفته می‌شود این منطقه از حدود ۱۳۰ میلیون سال پیش طبیعتی فوق‌العاده داشته و بسیاری از بحران‌ها را از سر گذرانده و تحت تأثیر عمیق قرار نگرفته – از جمله بحران عصر یخبندان.

پارک تامان نگارا مالزی مساحتی معادل ۴۳۴۳ کیلومتر مربع دارد و سه ایالت از ایالات مالزی را دربرمی‌گیرد. این پارک میزبان کارهای تفریحی زیادی است، اقامت‌گاه‌های قابل‌توجهی هم در آن هستند و همچنین رستوران و کافه و چند آپشن سرگرم‌کننده هم در این پارک وجود دارند و خلاصه پارک امکانات خوبی برای گذراندن لااقل یک روز فراموش‌نشدنی در خود دارد. در ادامه به کارهای تفریحی‌های که می‌توان در این پارک انجام داد خواهم پرداخت و نگاهی هم به برخی از بهترین رستوران‌های پارک تامان نگارا مالزی خواهم داشت.

تفریحاتی که می‌توان در تامان نگارا مالزی انجام داد

۱- پیاده‌روی تا Bukit Teresek

پارک تامان نگارا مالزی

در کل پیاده‌روی یکی از رایج‌ترین کارهایی است که در پارک تامان نگارا مالزی انجام می‌شود، اما در این پارک چند مسیر متفاوت برای پیاده‌روی وجود دارند؛ مسیرهایی که هر یک از صفای خاص خود برخوردار هستند.

Kuala Tahan قسمت اصلی تامان نگارا است و عمده‌ی مسیرهای پیاده‌روی در این قسمت قرار دارند. مسیر بین مرکز حیات‌وحش تا Bukit Teresek را می‌توان بهترین و اصلی‌ترین و محبوب‌ترین مسیر پیاده‌روی در کوالا تاهان دانست.

کسی که در این مسیر به پیاده‌روی می‌پردازد می‌تواند از دل فضایی جنگلی عبور کند و کیف کند از طبیعتی فوق‌العاده و دست‌آخر هم طعم بالا رفتن از کوه Bukit Teresek را بچشد و از فراز آن چشم‌‍اندازی عالی از پارک تامان نگارا مالزی پیشِ چشم داشته باشد.

۲- پیاده‌روی تا Gunung Tahan

پارک تامان نگارا مالزی

پیاده‌روی به مقصد Gunung Tahan از آن کارهایی ست که برای کسانی که قرار است صرفاً یک روز را در تامان نگارا بگذرانند مناسب نیست، بلکه این مسیر به سبب طولانی‌بودن‌اش و همچنین امکان انجام کارهای مختلف در آن مخصوص کسانی است که قرار است توری چند روزه در این پارک ملی داشته باشند.

کوه Gunung Tahan تا مرکز پارک ۵۳ کیلومتر فاصله دارد و بنابراین این مسیر اولاً برای کسانی است که استقامت و قدرت بدنی بالایی دارند و ثانیاً حتماً باید پیاده‌روی  در آن زیر نظر یک راهنمای معتبر صورت گیرد.

۳- قایق‌سواری به مقصد Lata Berkoh

پارک تامان نگارا مالزی

Lata Berkoh فضای جنگی بکر و بسیار زیبایی در پارک تامان نگارا مالزی است که می‌توان از طریق قایق‌سواری بر روی آب‌های رودخانه‌ی Sungai Tahan به آن رسید و به گشت‌وگذار و عکاسی پرداخت. نکته‌ی مثبت دیگری که در ارتباط با این تفریح سوم وجود دارد این است که بر روی قایق می‌توان به مناظری فوق‌العاده دسترسی داشت و خلاصه هم خودِ مسیر بسیار زیبا و خواستنی است و هم مقصدی که مسیر دست‌آخر به آن ختم می‌‎شود.

۴- راه‌رفتن در مسیر Canopy

پارک تامان نگارا مالزی

پل معلق Canopy شباهت‌هایی به پل معلق کاپیلانو در کانادا دارد. این پل از مشهورترین جاذبه‌های پارک تامان نگارا مالزی است و دسترسی به آن هم به سبب نزدیک‌بودن به مرکز پارک بسیار ساده است. این پل ۵۳۰ متر طول دارد و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ متر است، هرچند که در برخی نقاط به ۴۰ متر هم می‌رسد.

راه‌رفتن روی این پل بسیار دل‌انگیز و هیجانی است، چراکه هم می‌توان هیجانِ راه‌رفتن روی یک مکان مرتفع را تجربه کرد و هم از تماشای طبیعت بسیار زیبای پارک لذت برد.

۵- غذا دادن به ماهی‌ها

رودخانه‌ی Sungai Tahan

در رودخانه‌ی Sungai Tahan، در مسیر Lata Berkoh می‌توان توقف کرد و به غذا دادن به ماهی‌ها مشغول شد. در آن منطقه ماهی‌های زیادی زندگی می‌کنند و اگر به آن‌ها غذا داده شود همگی بالا می‌آیند و منظره‌ای زیبا رقم می‌زنند؛ مانند آن‌چه که در تصویر می‌بینید.

متأسفانه تعدادی از کسانی که به این منطقه می‌آیند به ماهیگیری هم می‌پردازند، اما واقعاً حیف است ماهی‌هایی به این زیبایی را به صرف چند دقیقه لذت کاذب ماهیگیری کُشت.

۶- تماشای حیوانات

taman negara park

حیوانات زیادی در پارک ملی مالزی زندگی می‌کنند، اما برای دیدن آن‌ها باید از Hideهای مختلفی که در پارک تعبیه شده‌اند استفاده کرد. منظور از Hide مکانی است که در آن می‌توان پنهان شد و دیدی فوق‌العاده از جانوران داشت. از بهترین Hideهای تامان نگارا می‌توان به Tahan Hide، Tabing Hide، Cegar Anjing Hide، Blau Hide، Yong Hide و Kumbang Hide اشاره داشت. تمامی این Hideها در مکان‌های استراتژیک قرار دارند و در آن‌ها می‌توان بهترین چشم‌انداز را برای تماشای حیوانات مختلفی که در این پارک ملی زندگی می‌کنند داشت.

۷- Rapid Shooting

taman negara park

Rapid یعنی تنداب رودخانه. در رودخانه‌ی Sungai Tahan – که در بالا چند بار به آن اشاره شد – چند تنداب وجود دارند، دقیقاً ۷ تا، که می‌توان روی قایق سوار شد و از آشفتگی آب‌های این مناطق و به تبعیت از این ماجرا از تلاش‌کردن برای عدم سقوط در آب لذت برد. کسانی که سوار قایق می‌شوند جلیقه به تن می‌کنند اما چون می‌دانند که خیس می‌شوند لباس‌های اصلی خود را درمی‌آورند. کسانی که به دنبال هیجان و شور هستند می‌توانند این تفریح بسیار جالب را در پارک تامان نگارا مالزی انجام دهند و از آن لذت ببرند.

۸- پیاده‌روی شبانه در جنگل

Tahan Hide یکی از Hideهایی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردم. در برخی شب‌ها می‌توان از دفتر اصلی پارک به سمت Tahan Hide پیاده‌روی کرد و در آن قسمت منظره‌ای متفاوت از زیست حیواناتی که در این پارک زندگی می‌کنند به تماشا نشست. گراز وحشی و آهو از جمله حیواناتی هستند که در آن منطقه زندگی می‌کنند. البته که پیاده‌روی در شب آن هم در آن منطقه به هیچ وجه نباید به تنهایی صورت گیرد.

۹- تماشای پرنده‌ها

taman negara park

فضای جنگلی تامان نگارا عاری از پرنده نیست، بلکه این منطقه حتی از بهترین مکان‌های مالزی برای دیدن پرندگان است. در تامان نگارا حدود ۳۸۰ تا از گونه‌های مختلف پرندگان زندگی می‌کنند. اما برای آن که بتوان دیدن از بسیاری از این پرندگان را تجربه کرد بهتر است در ماه‌های می تا آگوست [اردیبهشت تا مرداد] به این پارک سفر کرد.

۱۰- پیاده‌روی تا Lubok Simpon

taman negara park

پیاده‌روی تا Lubok Simpon یکی از بهترین کارهایی است برای کسانی که قصد دارند یک گشت‌وگذار کوتاه‌مدت، در حد یکی دو ساعت، در پارک داشته باشند چراکه پیاده‌روی در مسیری که به Lubok Simpon می‌رسد کلاً حول و حوش نیم ساعت طول می‌کشد، اما در مسیر می‌توان ازمناظر فوق‌العاده‌ی پارک تامان نگارا مالزی دیدن کرد و دست‌آخر هم به منطقه‌ی دیدنی Lubok Simpon رسید و در آن منطقه به عکس‌برداری پرداخت.

خوردن در پارک تامان نگارا اندونزی

در این منطقه چند کافه و غذاخوری وجود دارند و بنابراین برای کسانی که حتی بخواهند بیش از دو روز در این پارک بمانند محدودیتی وجود ندارد. از بهترین غذاخوری‌های این منطقه می‌توان از موارد زیر نام برد:

۱- Mutiara

taman negara park

این رستوران از بهترین رستوران‌های آن منطقه است و برای کسانی مناسب است که به دنبال خوردن غذاهای مدرن و غربی هستند. انواع سالاد اروپایی، پیتزا، ساندویچ و سایر غذاهای اروپایی در این رستوران ارائه می‌شوند. ضمناً یک منو هم برای کودکان در این رستوران وجود دارد.

۲- Lia

taman negara park

رستوران لیا هم یکی از بهترین رستوران‌های پارک تامان نگارا مالزی است. میان‌وعده‌های این رستوران و خصوصاً roti canai، که نوعی نان خوشمزه‌ی هندی است، معروف هستند. در گشت‌وگذار در پارک ملی مالزی می‌توان نیم ساعتی توقف کرد و خوردن میان‌وعده‌های این غذاخوری لذت برد.

۳- Mama Chop

taman negara park

 

این رستوران برای کسانی مناسب است که به هر دلیلی گوشتخواری نمی‌کنند. غذاهای گیاهی هندی این رستوران فوق‌العاده اند و به همین دلیل در هر روزِ هفته که از کنار این رستوران عبور کنید می‌بینید که تعداد کسانی که به خوردن در این رستوران شناور مشغول هستند بسیار زیاد است.

چند نکته در ارتباط با تامان نگارا

  • هیچ دستگاه خودپردازی در تامان نگارا وجود ندارد، بنابراین اگر به این منطقه رفتید پیش از وارد شدن، از عابربانک‌های خارج از آن استفاده کنید.
  • پیش از گشت‌وگذار به تامان نگارا، نیاز به پرداخت مبالغی، البته اندک، برای حفاظت از حیوانات و مجوز استفاده از دوربین دیجیتال است.
  • در تامان نگارا چند استراحت‌گاه هم وجود دارند که البته برای استفاده از آن‌ها باید هزینه کرد.
  • خبر خوب این است که تامان نگارا به چند مورد از دیگر جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبای مالزی هم نزدیک است. یکی از این جاذبه‌های عالی، کامرون هایلندز است. مینی‌بوس‌های زیادی در نزدیکی تامان نگارا هر روزه از آن منطقه به سمت کامرون هایلندز حرکت می‌کنند. برای آشنایی با کامرون هایلندز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

دسترسی به پارک تامان نگارا مالزی

از کوالالامپور بسیار راحت می‌توان به پارک تامان نگارا مالزی دسترسی داشت. صرف ۴ ساعت رانندگی برای رسیدن به تامان نگارا کافی است.

برای کسانی هم که برای دسترسی به پارک ملی کولالامپور قصد استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی کوالالامپور را دارند این نوید را دارم که می‌توانند از اتوبوس‌هایی که از ایستگاه اتوبوس Pekeliling در مالزی به سمت ایستگاه اتوبوس Jerantut حرکت می‌کنند استفاده کنند. ایستگاه اتوبوس Jerantut بسیار نزدیک است به تامان نگارا و از آن‌جا مشکلی برای دسترسی به این پارک وجود ندارد. البته تاکسی‌هایی هم از کوالالامپور به سمت تامان نگارا حرکت می‌کنند، هرچند که کرایه‌ی‌شان بسیار زیاد است.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر گشتی مجازی در پارک تامان نگارا مالزی زدیم و دیدیم که چه مکان باصفایی است. اگر اهل طبیعت هستید حتماً در سفر به مالزی به این پارک بروید و حداقل یک روز را در آن بگذرانید. اگر تا کنون به این پارک سفر کرده‌اید خوشحال می‌شویم تجربه‌های‌تان را با ما در میان بگذارید. کسانی هم که تا کنون به مالزی سفر نکرده‌اند می‌توانند از تور مالزی مرکز ساحل شنی استفاده کنند. با تور مالزی ساحل شنی می‌توانید سفری امن و کم‌هزینه به یکی از زیباترین کشورهای جهان داشته باشید. برای کسب اطلاعات لازم در ارتباط با تور مالزی می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان ما استفاده کنید.

منابع: wonderfulmalaysia | thecrazytourist

ارسال پاسخ

پانزده − 15 =