۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در پارک ملی بنف کانادا | غرق‌شدن در طبیعتی دل‌انگیز

کانادا از چند پارک ملی و ایالتی برخوردار است که صرف دیدن تصاویر این پارک‌ها می‌تواند وسوسه‌کننده باشد برای سفر به کانادا و گشت‌وگذار در این پارک‌های ملی. یکی از بهترینِ این پارک‌ها و البته قدیمی‌ترین پارک ملی کانادا، پارک ملی بنف است. این پارک در سال ۱۸۸۵ تأسیس شده و در  دل کوه‌های راکی قرار دارد. در ادامه در مورد پارک ملی بنف توضیح خواهم داد و خواهم گفت که این منطقه‌ی طبیعی زیبا چه تاریخچه‌ای دارد و در حال حاضر اگر کسی به آن مراجعه کند چه چیزهایی خواهد دید و از چه کارهایی می‌تواند لذت ببرد.

پارک ملی بنف

تاریخچه‌ی پارک ملی بنف

اجازه دهید بحث در مورد پارک ملی بنف را با تاریخچه‌ی آن آغاز کنم. در ادامه‌ی این متن به توضیح اطلاعات مربوط به این پارک خواهم پرداخت، اما بهتر دانستم که ابتدا در مورد تاریخچه‌ی این منطقه‌ی طبیعی زیبا بحث کنم.

شواهد باستان‌شناسی نشان از آن دارند که فعالیت انسان در منطقه‌ی بنف به حدود ۱۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. پیش از آن که اروپاییان به آن منطقه بروند، گویا مردمان بومی از جمله قبایل Stoney، Kootenay، Kainai، Siksika و … در آن زندگی می‌کرده‌اند.

پارک ملی بنف در کشاکش و تنش‌های میان عقاید دو گروه شکل گرفته: گروهی که عقیده داشته‌اند باید از منابع طبیعی حفاظت کرد، به همان شکلی که هستند، و گروهی دیگر که اعتقادشان دلالت بر بهره‌برداری از منابع طبیعی بوده است.

به هر صورت، پارک در ۲۵ نوامبر ۱۸۸۵ تأسیس شد. در سال‌های اولیه، از پارک بنف به عنوان محلی برای ورزشکاران و گردشگران استفاده می‌شد. در همان سال‌ها این پارک با ورود گردشگران ثروتمند آمریکایی و اروپایی وضعیت خوبی پیدا کرد و رفته‌رفته راه برای افزایش شهرت و محبوبیت این پارک در میان عامه‌ی مردم هم باز شد. تا سال ۱۹۱۱ این پارک از سمت شهر کلگری به‌واسطه‌ی خودرو قابل دسترسی بود، اما ۵ سال بعد در سال ۱۹۱۶ امکان دسترسی به پارک از طریق اتوبوس هم فراهم شد. ۴ سال بعد در سال ۱۹۲۰ اوضاع طوری شد که حتی از طریق جاده هم می‌شد به دریاچه‌ی اصلی پارک ملی بنف یعنی دریاچه‌ی لوییز دسترسی پیدا کرد. ۳ سال بعد، جاده‌ای مستقیم از بریتیش کلمبیا به سمت بنف طراحی و ساخته شد.

پارک ملی بنف در دهه‌های اول چند بار دچار تغییر مساحت شده است. فی المثل در سال ۱۹۰۲ برخی از مناطق اطراف به پارک اضافه می‌شوند و مساحت اولیه‌ی پارک به ۱۱ هزار کیلومتر مربع افزایش می‌یابد. اما در سال ۱۹۱۱ مساحت پارک برای رها کردن مناطق اطراف که منافع برخی را تأمین می‌کرده است بسیار کاهش می‌یابد و به ۴۶۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد. پس از آن هم چند بار دیگر این تغییر مساحت اتفاق می‌افتد تا آن که در سال ۱۹۳۰ مساحت رسمی پارک ۶۶۹۷ کیلومتر مربع می‌شود و در پارک‌های ملی ثبت می‌گردد.

در همان سال، نام پارک از ایستگاه راه‌اهن اقیانوس آرام کانادایی به پارک ملی بنف تغییر می‌یابد. سه سال بعد با ساخت یک دروازه‌ در قسمت شرقی، ۰٫۸۴ کیلومتر مربع به مساحت پارک اضافه شد و پس از کلی تغییر و تحول در کلیت پارک، در سال ۱۹۴۹، مساحت پارک ۶۶۴۱ کیلومتر مربع تعیین شد.

وضعیت پارک ملی بنف در فصل زمستان موجب شده بود که افراد بسیاری برای تفریح زمستانی به این منطقه بیایند. اولین بار در سال ۱۹۱۷ بود که گردشگری زمستانی در بنف دیده شد و پس از آن این نوع گردشگری رونق پیدا کرد. کار به جایی رسید که با تأسیس هتل بنف در این پارک، هرساله گردشگران زیادی در فصل زمستان به این منطقه می‌آمدند و به اسکی و کوهنوردی می‌پرداختند.

پارک ملی بنف
تصوری از هتل بنف در سال ۱۹۰۲

در همین دوران، یعنی در دهه‌ی ۵۰ قرن بیستم، یک جاده‌ی دیگر از طریق دره‌ی بو [Bow Valley] به بنف ساخته شد و بنابراین میزان دسترسی به پارک ملی بنف افزایش پیدا کرد. در سال ۱۹۶۴ دولت کانادا درخواست میزبانی المپیک زمستانی را داد که البته آن سال میزبانی به اتریش داده شد. ۴ سال بعد باری دیگر این درخواست داده شد و این بار میزبانی به فرانسه داده شد. در سال ۱۹۷۲ باری دیگر پیشنهاد داده شد و این بار کانادا میزبان شد اما مسابقات در کلگری و در پارک استانی کانمور نوردیک برگزار شد، در خارج از دروازه‌ی پارک ملی بنف.

به هر صورت، در طی قرن بیستم و ۲۰ سالی که از قرن بیست و یکم می‌گذرد، پارک ملی بنف توانسته در میان گردشگران و دوستداران طبیعت محبوب شود و به یکی از بهترین پارک‌های ملی کانادا تبدیل گردد. هر ساله، چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان، افراد زیادی به این پارک می‌روند و از مناظر زیبای آن لذت می‌برند و از کارهایی که می‌توان در آن انجام داد، که من در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد، حظ می‌کنند. گفتنی است که پارک ملی بنف به همراه سایر پارک‌های ملی در منطقه‌ی کوهستان راکی در زمره‌ی میراث‌های جهانی یونسکو درآمدند و در سال ۱۹۸۴ نام‌شان ثبت شد.

جغرافیای پارک ملی بنف

پارک ملی بنف در کوه‌های راکی در مرز غربی استان آلبرتا، در مرز این استان با استان بریتیش کلمبیا، واقع شده. پارک ملی بنف در ۱۲۸ کیلومتری غربی شهر کلگری و در ۴۰۱ کیلومتری جنوب غربی ادمونتون قرار دارد و همچنین پارک ملی جاسپر در شمال این پارک است و پارک ملی یوهو در غرب آن.

ضمناً در سال ۱۹۹۰ اطراف پارک ملی بنف، با عنوان شهر بنف شناخته شده، شهری که در سال ۲۰۱۴ از جمعیت دائمی ۸۴۲۱ نفری و ۹۶۵ نفری غیر دائمی برخوردار بوده.

در پارک ملی بنف چه خبر است و چه کارهای مفرحی می‌توان در آن انجام داد؟

مساحت زیاد پارک ملی بنف، طبیعت فوق‌العاده‌ی آن، رسیدگی‌هایی که در طی این سال‌ها به آن انجام شده، محبوبیت‌اش در میان گردشگران و چند عامل دیگر موجب شده‌اند که در پارک ملی بنف بتوان کارهای مفرح زیادی انجام داد. مطمئن نیستم که بتوانم تمامی کارهای مفرحی که می‌توان در پارک ملی بنف انجام داد را در ادامه ذکر کنم، با این حال سعی می‌کنم به مهم‌ترین و بهترین کارهایی که می‌توان در پارک ملی بنف انجام داد بپردازم:

۱- تماشای حیات وحش

Banff National Park Banff National Park

حیوانات زیادی در منطقه‌ی پارک بنف کانادا زندگی می‌کنند، از بز کوهی گرفته تا گرگ و گربه‌ی وحشی و گوزن و خرس. در پارک ملی بنف امکان دیدن این حیوانات وجود دارد ولی نکته‌ای که هست این است که نباید به این حیوانات نزدیک شد، حتی به قصد تغذیه‌کردن آن‌ها.

۲- دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در اطراف دریاچه‌ی Minnewanka

Banff National Park

در بهار و پاییز در مسیر اطراف دریاچه‌ی Minnewanka امکان دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی وجود دارد، اما در تابستان [دقیقاً از ۱۰ جولای تا ۱۵ سپتامبر] نمی‌توان در این منطقه دوچرخه‌سواری کرد چراکه مسئولان برای پیشگیری از برخورد با خرس‌ها راه را برای دوچرخه‌سواری می‌بندند.

دوچرخه‌سواری در این منطقه از صفایی خاص برخوردار است. می‌توان در طبیعتی فوق‌العاده و هوایی پاکیزه به دوچرخه‌سواری پرداخت و لذتی فراموش‌نشدنی تجربه کرد.

۳- رانندگی در مسیر میدان یخچالی

Banff National Park

اگر در کانادا زندگی می‌کنید و خودرو دارید، یکی از بهترین مسیرهایی که می‌توانید در آن به رانندگی بپردازید مسیر میدان یخچالی در پارک ملی بنف است. در این مسیر می‌توانید به آرامی رانندگی کنید و به تماشای مناظر بسیار روح‌بخش و دل‌انگیز بپردازید.

۴- تماشای زیبایی‌های دریاچه‌ی Peyto

Banff National Park

بسیار اند کسانی که تصویر دریاچه‌ی Peyto را دیده‌اند و باور نکرده‌اند که رنگِ آبی این دریاچه طبیعی باشد و بر این گمان رفته‌اند که این رنگ زاده‌ی ادیت‌هایی ست که توسط فتوشاپ بر روی تصویر آفریده شده‌اند. اما رنگ آبی فوق‌العاده‌ی این دریاچه کاملاً طبیعی است، کافی ست به پارک ملی بنف بروید و از ارتفاع به این دریاچه‌ی زیبا بنگرید.

۵- پارو زدن در آب‌های دریاچه‌ی لوییز [Louise Lake]

Banff National Park

در تابستان‌های کانادا، می‌توان بر روی یکی از بهترین دریاچه‌های جهان یعنی دریاچه‌ی لوییز پارو زد و از این تجربه‌ی فوق‌العاده لذت برد. در این منطقه در تابستان‌ها می‌توان کایاک یا قایق اجاره کرد و برای ساعتی بر روی آب‌های دریاچه به کایاک‌سواری یا قایق‌سواری پرداخت. این تفریح از محبوب‌ترین تفریحات پارک ملی بنف است و اگر به این منطقه در تابستان مراجعه کنید خواهید دید که چه تمایلی در گردشگران برای قایق‌سواری بر روی آب‌های دریاچه‌ی لوییز وجود دارد.

۶- رانندگی در مسیر دره‌ی Bow

Banff National Park

از پارک ملی بنف تا دریاچه‌ی لوییز یک مسیر فوق‌العاده وجود دارد که خصوصاً در اوایل صبح اگر در آن رانندگی شود هم امکان تماشای طبیعتی خارق‌العاده وجود دارد و هم امکان تماشای حیوانات پارک بنف از جمله بز کوهی، گوزن و خرس.

۷- حظ بردن از تماشای دریاچه‌ی Moraine

Banff National Park

دریاچه‌ی Moraine یکی دیگر از دریاچه‌های پارک ملی بنف است. این دریاچه بسیار زیباست و محیط اطراف‌اش هم فوق‌العاده است. به پارک ملی بنف اگر رفتید حتماً به دیدن این دریاچه هم بروید. جالب است بدانید که این دریاچه صرفاً ۴ ماه از سال بدون برف و یخ است و بنابراین فقط ۴ ماه امکان قایق‌سواری روی آن فراهم است.

۸- غواصی اسکوبا در دریاچه‌ی Minnewanka

دریاچه‌ی Minnewanka در میان زبان مردمان محلی آن منطقه در گذشته، معنای «آب ارواح» را داشته. وقتی که در دریاچه‌ی Minnewanka به غواصی اسکوبا پرداخته شود، در زیر دریا می‌توان یک شهر غرق‌شده را دید، شهری که گفته می‌شود در گذشته شهر ارواح بوده است.

۹- اسکی در اطراف دریاچه‌ی لوییز

Banff National Park

یک پیست اسکی فوق‌العاده در سطح کلاس جهانی در اطراف دریاچه‌ی لوییز وجود دارد که در فصل زمستان هر سال میزبان اسکی‌سواران حرفه‌ای و آماتوری است که از جای‌جای جهان و خصوصاً استان‌های اطراف به آن منطقه می‌آیند. در پارک ملی بنف در این پیست اسکی می‌توانید شما هم به اسکی‌سواری بپردازید و از آن لذت ببرید.

۱۰- سنگ‌نوردی

ارتفاعات زیادی در خود پارک بنف و اطراف آن وجود دارند و شرایط برای سنگ‌نوردی کسانی که به این رشته علاقه دارند فراهم است.

۱۱- موج‌سواری ایستاده

بر روی دریاچه‌ی Pristone در پارک ملی بنف، امکان موج سواری ایستاده فراهم است. البته کسانی که به موج سواری ایستاده علاقه دارند مجبور نیستند که صرفاً بر روی دریاچه‌ی پریستون موج‌سواری کنند بل می‌توانند بر روی سایر دریاچه‌ها و خصوصاً دریاچه‌ی Minnewanka به موج‌سواری ایستاده بپردازند.

۱۲- تماشای قلعه‌ی یخی و مجسمه‌های یخی در دریاچه‌ی لوییز

پارک ملی بنف کانادا

در ژانویه‌ی هر سال، در اوج زمستان، فستیوال جادویی یخ در اطراف دریاچه‌ی لوییز برگزار می‌شود و بسیاری از هنرمندان می‌توانند با استفاده از یخ به خلق مجسمه‌ها و بناها بپردازند. تماشای این فستیوال برای گردشگرانی که به پارک ملی بنف رفته‌اند می‌تواند لذت‌بخش باشد.

۱۳- قدم‌زدن در تنگه‌ی Mistaya

پارک ملی بنف کانادا

قدم زدن در منطقه‌ی تنگه‌ی میستایا در مسیر میدان یخچالی یکی دیگر از تفریحاتی ست که می‌تواند در پارک ملی بنف لذت‌بخش باشد. همانطور که در تصویر می‌بینید طبیعت این منطقه خاص و فوق‌العاده است و بنابراین قدم‌زدن و راه‌رفتن در آن منطقه هم صفای خاصی دارد.

۱۴- راه‌رفتن روی یخ در تنگه‌ی Johnston

هم امکان راه‌رفتن روی یخ و هم امکان یخ‌نوردی در تنگه‌ی Johnston و بر روی رودخانه‌ی یخ‌زده‌ی آن وجود دارد. اگر به این تفریح علاقه دارید که می‌توانید در بین ماه‌های ژانویه و مارس به این منطقه بروید و از این تفریح لذت ببرید.

۱۵- اسکی در روستای Sunshine

پارک ملی بنف کانادا

برای علاقه‌مندان به اسکی‌سواری این نوید را دارم که می‌توانند در ارتفاعات روستای Sunshine به اسکی‌سواری بپردازند، بر روی برف‌هایی کاملاً طبیعی و با چشم‌اندازی بسیار زیبا.

۱۶- یادگیری در مورد کوه‌های راکی در موزه‌ی Whyte

پارک ملی بنف کانادا

در بنف می‌توانید با تماشای آن‌چه که در موزه‌ی Whyte به نمایش گذاشته شده با میراث و تاریخ کوه‌های راکی آشنا شوید.

۱۷- انجام هاکی روی یخ بر روی دریاچه‌های یخ‌زده

پارک ملی بنف کانادا

دریاچه‌های پارک ملی بنف در فصل زمستان کاملاً یخ‌زده هستند و بنابراین راه باز است برای کسانی که به هاکی روی یخ علاقه دارند. تعدادی از علاقه‌مندان به هاکی روی یخ در زمستان به پارک بنف کانادا می‌آیند و بر روی دریاچه‌های یخ‌زده به هاکی می‌پردازند.

۱۸- پیاده‌روی در اطراف دریاچه‌ی Rockbound

پارک ملی بنف کانادا

صرفاً در اطراف دریاچه‌ی لوییز یا مسیر میدان یخچالی نباید پیاده‌روی کرد، در اطراف دریاچه‌ی Rockbound هم می‌توان به همراه یک چشم‌انداز فوق‌العاده و در یک مسیر عالی به پیاده‌روی پرداخت.

۱۹- دیدن هتل فیرمونت بنف

پارک ملی بنف کانادا

 

یک هتل در همان سال‌های اولیه‌ی تأسیس پارک ساخته شده که با وجود گذران سال‌ها از ساخت آن، هنوز هم حال و هوای خاصی دارد. در حال حاضر این هتل در میان منطقه‌ای جنگلی از پارک ملی بنف واقع است و دیدن از آن هم می‌تواند صفای خاصی داشته باشد.

۲۰- دیدن از شهر بنف

پارک ملی بنف کانادا

 

همانطور که در بالا هم گفتم، شهری در اطراف پارک بنف با نام شهر بنف وجود دارد و در حال حاضر یک محل و منطقه‌ی توریستی به شمار می‌رود. فروشگاه‌های سوغاتی، رستوران‌ها، هتل‌ها و موارد مختلف دیگری هم برای دیدن در این منطقه وجود دارند و بنابراین کسانی که به پارک سفر می‌کنند می‌توانند به شهر بنف هم بروند و از خرید کردن در آن و خوردن غذا در آن هم لذت ببرند.

دسترسی به پارک ملی بنف

از چند طریق می‌توان به پارک ملی بنف رسید. ساده‌ترین راه برای کسانی که از بنف فاصله‌ی زیادی دارند، راه هوایی است. فرودگاه بین‌المللی کلگری یک فرودگاه خوب و پیشرفته است و از هر استان از کانادا می‌توان از طریق هوایی به این فرودگاه آمد. از فرودگاه هم تا پارک ملی بنف ۹۰ دقیقه رانندگی لازم است.

از طریق خودر و اتوبوس هم می‌توان تا دم در پارک بنف آمد. همانطور که در بالا هم گفتم چندین بزرگراه خوب از مکان‌های مختلف به مقصد این پارک ساخته شده است. از طریق قطار نمی‌توان مستقیماً به بنف رفت، اما قطار به مقصد جاسپر، که در نزدیکی بنف است، وجود دارد.

پارک ملی بنف کانادا

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر نگاهی به کلیت پارک ملی بنف داشتیم و دیدیم که این پارک از چه زمانی تأسیس شده و در حال حاضر اگر به آن مراجعه کنید چه چیزهایی خواهید دید. من در این نوشتار سعی کردم به ۲۰ تا از کارهایی که می‌توان در پارک ملی بنف انجام داد بپردازم. به همراه یکدیگر دیدیم که این پارک چه مناطق زیبایی برای دیدن دارد و چه امکانات خوبی برای انجام کارهای مفرحی از جمله پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، کایاک‌سواری، قایق‌سواری، یخ‌نوردی و موارد این قبیل در آن وجود دارند.

چنان‌چه شما نیز تا کنون به این منطقه سفر کرده‌اید و یا در استان‌های آلبرتا یا بریتیش کلمبیا زندگی می‌کنید، لطف کنید تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

اگر هم قصد سفر به کانادا را دارید می‌توانید از خدمات ویزای کانادا و سایر خدمات کانادای مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمایی‌تان کنند.

منابع: travelwiththesmile | planetware | en.wikipedia | tripsavvy

ارسال پاسخ

یازده + ده =