گشتی در پارک ملی ژانگ جیاجی در چین | بهشت شرق آسیا

پارک ملی ژانگ جیاجی در چین از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری کشور چین است. مکانی‌ست عالی و پر از زندگی و طراوت. در ادامه‌ی این نوشتار در مورد این منطقه‌ی زیبا از کشور چین صحبت خواهد شد. می‌خواهم به همراه شما گشتی در این پارک زیبا داشته باشیم و ببینیم گردشگرانی که به این منطقه از کشور چین می‌روند و از آن بازدید می‌کنند امکان تجربه‌ی چه تفریحاتی را دارند. در پایان نوشتار هم سفری تصویری به این منطقه از کشور چین خواهیم داشت.

معرفی اولیه‌ی پارک ژانگ جیاجی | بهشتی در شرق آسیا

ژانگ جیاجی [به انگلیسی: Zhangjiajie و به چینی سنتی: 張家界] یک پارک ملی بزرگ و زیبا در شهر ژانگ جیاجی در استان هونان در مرکز کشور چین است. این پارک ملی-جنگلی در سال ۱۹۸۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در واقع اولین پارک جنگلی و ملی کشور چین است. اگر تا کنون هیچ آشنایی‌ای با این پارک نداشته‌اید قطعاً با تصاویر و توضیحاتی که در ادامه‌ی این نوشتار می‌آیند بسیار دلبسته‌ی زیبایی‌ها و تازگی‌های این پارک خواهید شد و چه بسا به فکر سفر به کشور چین بیافتید.

ستون‌های صخره‌ای مرتفع این پارک در کنار کلی امکانات جدیدی که در سال‌های اخیر به آن اضافه کرده‌اند، هوای مه‌آلود و البته پاک این منطقه و زیبایی‌های ملموس‌اش همه دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند و ژانگ جیاجی را به یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری کشور چین مبدل کرده‌اند.

تفریحاتی که می‌توان در پارک ملی ژانگ جیاجی چین تجربه کرد

ژانگ جیاجی بزرگ است و امکاناتی بسیار دارد و بنابراین تفریحات زیادی می‌توان در آن تجربه کرد، تفریحاتی که ممکن است به ذهن یک گردشگر نرسند و گردشگری دیگر خود بتواند آن‌ها را کشف کند. در واقع ماجراجویی و کاوش در طبیعتِ زیبای این منطقه از رایج‌ترین کارهایی است که گردشگران در این منطقه انجام می‌دهند؛ با این حال سعی ما در این نوشتار این است که صرفاً چند تا از تفریحاتی که می‌توان در این پارک انجام داد را معرفی کنیم:

۱- عکاسی از بیش از ۳۰۰۰ ستون سنگی چشم‌نواز

ژیانگ جیاجی

پارک ملی ژانگ جیاجی از آن مکان‌هایی است که به شدت انسان را برای عکاسی وسوسه می‌کنند. به هر جای این پارک که بروید صحنه‌هایی فوق‌العاده برای عکاسی پیدا می‌کنید، اما ستون‌های سنگی مرتفع این پارک که بالغ بر ۳۰۰۰ تا هستند از تمامی مکان‌ها برای عکاسی بهتر اند. این ستون‌ها چنان زیبا و خاص اند که موجب شده‌اند اولین فیلم سه بعدی جهان را [یعنی فیلم آواتار] در این پارک و در جوار این ستون‌ها بسازند.

۲- تجربه‌ی هیجان خالص بر روی پل‌های شیشه‌ای

ژیانگ جیاجی

مسیرهایی با استفاده پل‌های شیشه‌ای روی کوه‌های این پارک ساخته‌اند که قطعاً راه‌رفتن روی آن‌ها برای هر کسی می‌تواند ترشح آدرنالین را افزایش دهد. تصور کنید که در ارتفاعی بسیار از سطح زمین و در دل کوه و صخره اید و بر روی یک پل شیشه‌ای که صرفاً ۶ سانتی‌متر ضخامت دارد در حال راه رفتن هستید و زیر پای‌تان را به شفافیتی بسیار می‌بینید. بدیهی است که چنین وضعیتی برای کسانی که از ارتفاع می‌ترسند اصلاً وضعیت مناسبی نیست. خود من هیچ‌زمان نمی‌تونم تصور کنم که روی چنین پلی در حال راه‌رفتن هستم، اما اگر شما عاشق هیجان هستید قطعاً تجربه‌ای عالی برای‌تان خواهد بود.

۳- تجربه‌ی هیجان خالص در بزرگ‌ترین آسانسور محیط باز جهان

یک آسانسور مرتفع با ارتفاع ۳۳۵ متر در پارک ملی ژانگ جیاجی وجود دارد که همین چند سال پیش نام‌اش به سبب ارتفاع بسیاری که دارد در کتاب گینس به عنوان بزرگ‌ترین آسانسور محیط باز جهان ثبت شده. این اسانسور شیشه‌ای است و وقتی که در آن بالا و پایین می‌شوید می‌توانید محیط اطراف را ببینید و باز هم هیجانی منحصربه‌فرد و خاص را تجربه کنید.

۴- تجربه‌ی هیجان خالص در دره‌ی مرگ

پارک ملی ژانگ جیانجی در چین

دره‌ی مرگ عنوان پلی طولانی است که در بطن کوه و در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح زمین قرار گرفته. این پل حاشیه‌‌ی چندان زیادی ندارد و بنابراین راه‌رفتن بر روی آن و همزمان تماشای محیط اطراف می‌تواند تلفیقی از ترس و لذت و هیجان را در شما ایجاد کند.

۵- بازدید از غار اژدهای زرد

در بخشی از ژانگ جیاجی یک غار مشهور و البته دراز با نام غار اژدهای زرد وجود دارد که قطعاً بازدید از آن برای کسانی که اهل کاوش و ماجراجویی هستند می‌تواند تفریحی فراموش‌نشدنی در کشور چین باشد. نام این غار از آن‌جا می‌آید که تا قبل از آن که باستان‌شناسان و محققان وارد آن شوند و به ماجراجویی در آن بپردازند در میان عوام چین باور بر این بود که اژدها در این غار زندگی می‌کند، البته که بعدها با کاویدن غار هیچ اژدهایی پیدا نشد.

این غار بسیار طولانی است و چندین استخر و آب زیرزمینی دارد. ضمناً امکان قایق‌سواری در غار هم فراهم است.

۶- تجربه‌ی هیجان و ترس بر روی طویل‌ترین پل شیشه‌ای جهان

پارک ملی ژانگ جیانجی در چین

گذرگاه شیشه‌ای که در بالاتر معرفی کردم ترسناک‌تر است یا پل شیشه‌ای که در تصویر می‌بینید؟ این پل ۵ سالی می‌شود که ساخته شده و حدود ۵۰۰ متر طول دارد. در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح زمین واقع شده و معماری که آن را ساخته ادعا دارد که می‌تواند وزن ۸۰۰ نفر به طور همزمان را تحمل کند.

۷- گشت‌وگذار با قطار

در قسمتی از پارک ملی ژانگ جیاجی چین یک قطار ریلی کوچک وجود دارد که با سوار شدن روی آن می‌توانید از دره‌ها گذر کنید و به تماشای زیبایی‌های ژانگ جیاجی بنشینید.

**********

البته که این‌ها برخی از تفریحاتی اند که می‌توان در پارک ملی ژانگ جیاجی تجربه کرد. به این منطقه از کشور چین که بروید خواهید دید که چه فضایی است و چه تفریحات عالی و خاصی می‌توان در آنجا تجربه کرد.

بحث ما در مورد این پارک جنگلی تمام نشده بلکه می‌خواهیم با هم گشتی تصویری در این پارک بزنیم. سعی می‌کنم تصاویری خاص از این پارک آپلود کنم و بر روی تصاویر به توضیح مکان‌های عالی و خاص این بهشت شرقی بپردازم.

گشتی تصویری در پارک ملی ژانگ جیاجی در چین

 ۱- تصویر اول: جاده‌ی پیچ‌درپیچ کوه Tianmen

پارک ملی ژانگ جیانجی در چین

کوه Tianmen مشهورترین کوه ژانگ جیاجی است و آن گذرگاه شیشه‌ای که در بالا به آن اشاره شد در اطراف همین کوه واقع شده، اما جاده‌ی پیچ‌درپیچ این کوه مشهورترین عنصر آن است. این جاده با نام جاده‌ی Heaven-Linking شناخته می‌شود و همانطور که در تصویر می‌بینید بسیار زیباست.

۲- تصویر دوم: ستون‌های صخره‌ای مرتفع

ژانگ جیاجی

گفتم که بیش از ۳ هزار ستون سنگی مرتفع در پارک ملی ژانگ جیاجی چین وجود دارند که هر یک گزینه‌ای عالی برای عکاسی به شمار می‌روند. در بالا تصویر چند تا از این ستون‌های غول‌پیکر را در کنار هم می‌بینید.

۳- تصویر سوم: میمون‌های رزوس

ژانگ جیاجی

ژانگ جیاجی محل زندگی حیوانات زیادی است. میمون‌های رزوس هم در میان حیوانات این پارک اند و در بالا تصویری از چند تا از آن‌ها را در کنار هم می‌بینید.

۴- تصویر چهارم: مرد نترس در مرز صخره

ژانگ جیاجی

این تصویر نشان‌دهنده‌ی مردی است که در یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های ژانگ جیاجی در حال تمرین است. تصویر مربوط به سال ۲۰۱۴ است.

۵- تصویر پنجم: اولین پل طبیعی جهان

ژانگ جیاجی

این تصویر نشان‌دهنده‌ی پل سنگی بسیار زیبایی ست که با عنوان اولین پل طبیعی جهان شناخته می‌شود. این پل حدود ۵۰ متر طول دارد و دو صخره‌ی تنومند را به هم متصل می‌کند. ارتفاع آن تا سطح زمین تقریباً ۴۰۰ متر است.

۶- تصویر ششم: دریاچه‌ی Baofeng

ژانگ جیاجی در چین

دریاچه‌ای بسیار زیبا که منبع آب است در ژانگ جیاجی وجود دارد. این دریاچه حدود ۶ ملیون متر مکعب آب در خود نگاه می‌دارد و عمق آن تقریباً ۷۰ متر است. همانطور که می‌بینید در لبه‌ی دریاچه اقامت‌گاه‌هایی بسیار زیبا هم وجود دارند.

۷- تصویر هفتم: گروه رقص Bandaloop

پارک ملی ژانگ جیاجی

می‌بینید که گروه آمریکایی رقص Bandaloop در ارتفاع و بر روی صخره‌ی Guigu مشغول رقص و تمرین با بند هستند. تصویر مربوط به سپتامبر سال ۲۰۱۶ است.

۸- تصویر هشتم: پاییز ژانگ جیاجی

پارک ملی ژانگ جیاجی

۹- تصویر نهم: تله‌کابین

پارک ملی ژانگ جیاجی

در ژانگ جیاجی تله‌کابین‌هایی وجود دارند که قطعاً گشت‌وگذار با آن‌ها در پارک از لذت‌بخش‌ترین تفریحات این منطقه است.

۱۰- تصویر دهم: نمایی از کوه Tianmen

پارک ملی ژانگ جیاجی

کوه Tianmen مشهورترین کوه پارک ملی ژانگ جیاجی در چین است. این کوه عظیم در دل خود از یک دروازه با نام دروازه‌بهشت برخوردار است، دروازه‌ای که در تصویر در گوشه‌ی سمت راست قابل مشاهده است.

پله‌هایی برای رسیدن به این دروازه تعبیه کرده‌اند و گفته می‌شود تعداد این پله‌ها ۹۹۹ تاست. افسانه‌های زیادی هم حول این دروازه وجود دارند و برخی هم می‌گویند که این دروازه از نیروهای فرا طبیعی برخوردار است.

۱۱- تصویر یازدهم: پرواز وینگسوییت بر فراز جاده‌ی پیچ‌درپیچ

پارک ملی ژانگ جیاجی

تصویر یازدهم مربوط به پرواز Carlos Briceno بر فراز جاده‌ی پیچ‌درپیچ ژانگ جیاجی است. این تصویر قطعاً از بهترین تصاویری است که می‌توانید از پارک جنگلی ژانگ جیاجی در چین ببینید. تصویر مربوط به مسابقه‌ی پرواز وینگسویت در سال ۲۰۱۶ است.

۱۲- تصویر دوازدهم: گذرگاه شیشه‌ای

پارک ملی ژانگ جیاجی چین

به گذرگاه شیشه‌ای در بالا اشاره کردم. در این تصویر بهتر می‌توانید جایگاه این گذرگاه در پارک را درک کنید. این گذرگاه ۱۰۰ متری را واقعاً هر کسی نباید تجربه کند. فکر می‌کنم استفاده از آن به ترس و شجاعت هم ارتباطی ندارد. کسی که فوبیای ارتفاع دارد قطعاً نزدیک‌شدن به این گذرگاه هم می‌تواند اتفاقات بدی را برای او به همراه داشته باشد.

چند نکته

  • در این منطقه چند روستا هم وجود دارند و یکی از آن‌ها دارای معبدی معروف در ارتفاع است، معبدی که با نام معبد عجایب شش‌گانه شناخته می‌شود.
  • چند گونه حیوان در این پارک زندگی می‌کنند. میمون رزوس، پلنگ، گربه‌ی زباد، گراز وحشی، قرقاول، قناری و کبک از جمله حیواناتی اند که در این منطقه زندگی می‌کنند. جالب است بدانید که گوشت گربه‌ی زباد از دیرباز یکی از غذاهای رایج در جنوب کشور چین بوده.
  • نمی‌توان دقیقاً تعیین کرد که بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی ژانگ جیاجی چه زمانی است. هر فصل و هر ماهی در سال فضای خاص خود را دارد، اما اگر نظر شخصی خود را بخواهم ذکر کنم قطعاً فصل بهار و ماه‌های آوریل و می را به عنوان بهترین زمان برای بازدید از این پارک جنگلی معرفی می‌کنم. تماشای هوای مه‌آلود، حس بوی تند و خوش باران بر روی گیاهان و البته شلوغ‌نبودن از مزایای بازدید از این منطقه در ماه‌های آوریل و می هستند.
  • بهترین راه برای دسترسی به شهر ژانگ جیاجی و این پارک جنگلی زیبا راه هوایی است. قطار پرسرعت به سمت این شهر در دسترس نیست و اگر بخواهید با قطار معمولی بروید از پکن تا آن‌جا حدود ۱۰ ساعت در راه خواهید بود. خودرو هم چنین وضعیتی دارد، اما این شهر کوچک از یک فرودگاه کوچک برخوردار است که روزانه پروزاهایی مستقیم از شهرهای بزرگ چین از جمله پکن، شانگهای و گوانگژو به سمت آن انجام می‌شوند.

سخن آخر

در قرن امواج و دود و آهن و مَجاز، چه بهتر از آن که در دل طبیعت غرق شوید و بوی باران و طراوت و تازگی را در منطقه‌ای چشم‌نواز استشمام کنید؟ چه بهتر از آن که هوایی پاک را به درون راه دهید و حظ کنید از زیبایی‌های طبیعی این منطقه‌ی دل‌انگیز؟

اگر قصد سفر به چین را دارید می‌توانید از خدمات آژانس گردشگری ساحل شنی برای دریافت ویزای چین استفاده کنید. برای اطلاعات بیش‌تر در مورد ویزای چین با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

ضمناً پیش‌تر در مجله‌ی ساحل شنی به ۳ پارک ملی دیگر هم پرداخته شده. برای دسترسی به آن‌ها از لینک‌های زیر بهره ببرید:

پارک ملی تامان نگارا در مالزی

پارک ملی یوهو در کانادا

پارک ملی بنف در کانادا

ارسال پاسخ