۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشتی در پارک ملی یوهو کانادا

طبیعت کانادا فوق‌العاده است و این فوق‌العاده‌بودن را تا حدی می‌توان معلول وجود پارک‌های ملی متعدد و زیبایی دانست که در جای‌جای کانادا وجود دارند. از میان این پارک‌های ملی، پیش‌تر در مجله ساحل شنی به معرفی پارک ملی بنف پرداخته شده و این بار در همان راستا به همراه یکدیگر گشتی مجازی خواهیم داشت در پارک ملی یوهو کانادا و خواهیم دید که در این پارک چه تفریحاتی می‌توان انجام داد.

پارک ملی یوهو کانادا

مختصری در مورد پارک ملی یوهو

پارک ملی یوهو کانادا پارکی ست که در کوه‌های راکی در مرز آمریکا و جنوب شرقی استان بریتیش کلمبیا واقع شده. واژه‌ی Yoho نشان از ابراز ترس و حیرت دارد و واقعاً هم واژه‌ای مناسب برای این پارک است. در پارک ملی یوهو کانادا طبیعتی فوق‌العاده و شگفت‌انگیز وجود دارد. بسیاری از قسمت‌‌های آن زیبا و بکر اند و به همین دلیل است که در کل طول سال، چه فصول گرم سال و چه فصول سرد سال، افراد زیادی چه از خود کانادا و چه از خارج از این کشور  وارد این پارک می‌شوند و حتی کمپینگی چندروزه در آن برگزار می‌کنند.

این پارک از قسمت جنوبی با پارک ملی Kootenay و از قسمت شرقی با پارک ملی بنف هم‌مرز است و این یعنی کسانی که به پارک ملی یوهو بروند و قصد داشته باشند چند روز را در طبیعت بگذرانند می‌توانند قسمت از این چند روز را در پارک ملی Kootenay و بنف هم بگذرانند.

این پارک ۱۳۱۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و بنابراین مساحت آن کمتر از پارک‌های ملی بنف، Kootenay و جاسپر است، اما درعین‌حال جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای در خود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهم پرداخت. قابل ذکر است که این پارک به همراه پارک‌های ملی کوتنای، بنف و جاسپر در سال ۱۹۸۴ در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو درآمد.

دیدنی‌های پارک ملی یوهو کانادا

۱- دریاچه‌ی امرالد [Emerald Lake]

1- دریاچه‌ی امرالد [Emerald Lake]

دریاچه‌ی امرالد [Emerald Lake]

دریاچه‌ی امرالد

Emerald در زبان انگلیسی، آن‌هنگام که به عنوان صفت استفاده می‌شود، معنی سبزِ زمردی می‌دهد. بنابراین وجود این صفت در نام این دریاچه نشان می‌دهد که رنگ دریاچه از فاصله، سبز زمردی است. چنانکه در تصویر می‌بینید تقریباً چنین نیز هست. گفته می‌شود رنگ سبز این دریاچه ناشی از ذرات ریز یخچال‌هایی است که بر روی آب این دریاچه معلق اند.

این دریاچه بسیار زیباست و مظره‌ای فوق‌العاده برای عکاسی به شمار می‌رود. نکته‌ی مثبتی که در ارتباط با این دریاچه وجود دارد این است که در اطراف آن مسیرهایی برای پیاده‌روی وجود دارند و بنابراین کسانی که به قصد پیاده‌روی وارد پارک یوهو کانادا می‌شوند یکی از مقاصدشان همین دریاچه‌ی امرالد است. ضمناً بد نیست به این نکته اشاره کنم که در کل پارک ملی یوهو ۶۱ دریاچه وجود دارد که البته دریاچه‌ی امرالد بزرگ‌ترین‌شان است.

۲- آبشار Takakkaw

پارک ملی یوهو کانادا پارک ملی یوهو کانادا

آبشار تاکاکاو از طویل‌ترین آبشارهای آمریکایی شمالی است. گردشگران و طبیعت‌دوستان می‌توانند در پایین این آبشار ۲۵۴ متری بایستند و مستقیم از ریزش آب از ارتفاع را بنگرند. در اطراف این آبشار هم چند مسیر برای پیاده‌روی وجود دارند، هرچند که اکثرشان دشوار اند و فقط باید کسانی که عادت به پیاده‌روی و کوهنوردی دارند از آن‌ها عبور کنند.

گفته می‌شود که این آبشار از یخچال طبیعی Daly تغذیه می‌شود. ضمناً نام این آبشار برگرفته از زبان مردمان کری [Cree] در کانادا است و معنای آن را می‌توان باشکوه یا مجلل دانست که البته حقا که چنین نیز هست. در سفر به کانادا و در مراجعه‌تان به پارک ملی یوهو حتماًَ از این آبشار هم دیدن کنید.

بهترین مسیر پیاده‌روی در اطراف این آبشار مسیر LAUGHING FALLS که ۸٫۸ کیلومتر طول دارد. این مسیر از رودخانه‌های کوچک یوهو آغاز می‌گردد و به آبشار تاکاکاو ختم می‌شود.

۳- دریاچه‌ی O’Hara

پارک ملی یوهو کانادا پارک ملی یوهو کانادا

زیبایی این دریاچه از طریق تصاویر آن عیان است و فکر می‌کنم هیچ نیازی به توضیح بیش‌تر درباب زیبایی آن نباشد. همانطور که می‌بینید این دریاچه فیروزه‌ای‌رنگ است و به سبب آن که در دل کوه‌ها واقع شده و کوه‌های متعددی در اطراف آن وجود دارند کلی مسیر پیاده‌روی فوق‌العاده در اطراف این دریاچه برقرار شده و در چند سال اخیر این دریاچه و مناطق اطراف‌اش به یکی از محبوب‌ترین مناطق پارک ملی یوهو تبدیل شده‌اند؛ از مسیر ۲٫۸ کیلومتری تا مسیر ۱۳ کیلومتری.

 در برخی مواقع به سبب وجود خرس‌هایی در آن مسیرها اجازه‌ی پیاده‌روی در برخی از آن‌ها داده نمی‌شود. اما یک ۱۳ کیلومتری وجود دارد که دست‌اخر به این دریاچه ختم می‌شود و از محبوب‌ترین مسیرها برای پیاده‌روی است، هرچند که پیاده‌روی در آن خیلی ساده نیست.

ضمناً در اطراف این دریاچه محل‌های متعددی برای برگزاری کمپینگ وجود دارند، اما بایستی از پیش رزرو شوند. کلبه‌هایی هم در اطراف آن هستند که این کلبه‌ها هم قابل دسترسی عمومی نیستند و بایستی رزرو شوند.

۴- آبشار Wapta

پارک ملی یوهو کانادا

در نزدیکی ورودی غربی پارک یک آبشار دیگر وجود دارد که جزو آبشارهای معروف پارک ملی یوهو کانادا است. این آبشار، Wapta نام دارد و چنانکه در تصویر می‌بینید بسیار زیباست. محیط اطراف این آبشار هم وضعیتی مناسب دارد و خلاصه در این منطقه از پارک ملی یوهو هم می‌توان از طبیعت و سرزندگی و صدای آب لذت برد.

۵- مسیر Kicking Horse و تونل‌های مارپیچ

پارک ملی یوهو کانادا

مسیر Kicking Horse در مرز کانادا و آمریکا است و به سبب تونل‌های مارپیچی که در راه قطار دارد مشهور است. این منطقه هم از مناطق معروف و دیدنی پارک ملی یوهو کانادا است و توصیه می‌شود کسانی که به این پارک می‌روند حتماً سری هم به این منطقه بزنند. ضمناً یک پل معروف هم در آن منطقه هست که با نام پل طبیعی شناخته می‌شود. این پل  درواقع حاصل فشار و نیروی آب به سنگ‌های آن منطقه است.

پل طبیعی
تصویر پل طبیعی

چند نکته در ارتباط با پارک ملی یوهو کانادا

۱- این ۵ محلی که در بالا به آن‌ها اشاره شد تمامی مناطق دیدنی این پارک نیستند. پارک ملی یوهو طبیعتی فوق‌العاده دارد و بسیار بزرگ است و به همین دلیل پر است از مناطق طبیعی زیبا. همانطور که در بالا گفته شد، این پارک از ۶۱ دریاچه‌ی کوچک و بزرگ برخوردار است و همین دریاچ‌ها هر یک خود می‌توانند جاذبه‌ای دیدنی به حساب آیند. از مشهورترین و بهترینِ آن‌ها می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • دریاچه‌ی Cathedral
 • دریاچه‌ی Duchesnay
 • دریاچه‌ی Fany
 • دریاچه‌ی Hungaman
 • دریاچه‌ی Mypole
 • دریاچه‌ی Linda
 • دریاچه‌ی McyDees
 • دریاچه‌ی Monica
 • دریاچه‌ی Opabin
 • دریاچه‌ی Yoho
 • دریاچه‌ی Sherbrooke
 • دریاچه‌ی Lake

۲- در این پارک ملی چهار اردوگاه مجهز و عالی برای کمپینگ وجود دارند: یکی در نزدیکی آبشار تاکاکاو، یکی دیگر در نزدیکی مسیر Kicking Horse، سومی در نزدیکی رود Hoodoo و چهارمی در منطقه‌ی Monarch. هر چهارتای این اردوگاه‌ها امکانات مناسبی دارند، اما کمپینگ Kicking Horse وضعیت بهتری از لحاظ امکانات دارد. ضمناً تمامی آن‌ها صرفاً زمانی قابل استفاده هستند که از پیش رزرو شوند.

۳- رستورانی در این پارک وجود ندارد و همچنین هیچ خبری هم از فروشگاه مواد غذایی در پارک نیست. بنابراین اگر قصد اقامت در این پارک ملی را داشتید باید حتماً با خودتان غذا به همراه داشته باشید.

۴- برای بنزین‌زدن می‌توان از پمپ بنزین شهر Field که در نزدیکی پارک است استفاده کرد.

۵- خرس‌های زیادی در پارک ملی یوهو وجود دارند و بنابراین اگر به این پارک رفتید، چه برای اقامت کوتاه و چه برای اقامت بلندمدت، حتماً اسپری ضد خرس به همراه داشته باشید.

پارک ملی یوهو کانادا

سخن آخر

قطعاً کسانی که در کانادا زندگی می‌کنند و کسانی که تا کنون تجربه‌ی گشت‌وگذار در پارک ملی یوهو را داشته‌اند اگر تجربه‌شان را با ما و کاربران در میان بگذارند کار بسیار مفیدی انجام داده‌اند. قسمت نظرات در اختیار این عزیزان است.

ضمناً برای سفر به کانادا می‌توانید از برخی از خدمات ساحل شنی در راستای سفر به کانادا استفاده کنید از جمله: ویزای کانادا و وقت سفارت کانادا.

منابع: nomadasaurus | planetware

ارسال پاسخ

یک × 1 =