۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

آن‌چه که باید در مورد پل صلح تفلیس بدانید

تفلیس پایتخت باشکوه کشور گرجستان است که به دلیل قدمت شهر و آثار باستانی موجود، شهری تاریخی محسوب می‌شود. تفلیس زیبایی‌های ویژه‌ای دارد و این موضوع باعث‌شده به مرکز جاذبه‌های گردشگری قفقاز تبدیل‌شود. یکی از زیبایی‌های این شهر رودخانه متکواری (کورا) است که از میان این شهر رد شده و آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند و یکی از مهم‌ترین آثار فرهنگی و هنری این شهر که روی رود متکواری قراردارد، پل صلح گرجستان است؛ پلی که از حیث معماری، زیبایی طراحی و نوع ساخت، با پل‌های دیگر این شهر فرق‌دارد و به جاذبه‌ای گردشگری تبدیل شده‌است. این پل مدرن و زیبا، بافت قدیمی و بافت جدید شهر تفلیس را که توسط رود متکواری از هم جدا بودن، به‌هم پیوند زده‌است. اگر به گرجستان سفر می‌کنید، پیشنهادمی‌کنیم پیاده‌روی روی این پل، به‌خصوص در شب را ازدست‌ندهید.

با ما همراه‌ باشید تا مروری بر پل صلح گرجستان داشته باشیم و ببینیم چرا این پل برای بسیاری از گردشگران جالب و جذاب شده‌است.

آن‌چه که باید در مورد پل صلح تفلیس بدانید

کلیتی درباره‌ی پل صلح گرجستان

پل صلح The Bridge Of Peace پلی است که آمیزه‌ای از فولاد و شیشه را در طراحی خارق‌العاده‌ی خود دارد. تعداد ۶۰۴۰ لامپ LED و ۱۵۰۰ قطعه و اتصالات در این پل به‌کار رفته‌اند و ۱۲۰۸ منبع نوری را در سقف و داخل پل قرارداده‌اند. این پل مدرن ۱۵۰ متری به دستور شهردار شهر تفلیس و توسط معمار ایتالیایی که طراح ساختمان‌های ریاست جمهوری و وزارت امورخارجه گرجستان هم بود، در ایتالیا ساخته‌شد و سپس این سازه به‌وسیله ۲۰۰ کامیون به کشور گرجستان و شهر تفلیس برده‌شد. سیستم نورپردازی این پل را به یک نورپرداز فرانسوی سپرده‌بودند که نام این پروژه را “در ستایش زندگی و صلح” گذاشته‌بود که شاید دلیل اصلی نام‌گذاری این پل هم همین امر باشد.

 در انتها و در مرحله مونتاژ، لامپ‌های سیستم نورپردازی هم روی پل اعمال‌شدند و در نهایت در تاریخ ۶ می سال ۲۰۱۰ میلادی این پل افتتاح شد. البته خیلی‌ها با قرارگیری پل صلح گرجستان روی رودخانه متکواری مخالف‌بودند و به این موضوع انتقادهایی وارد بود ازجمله اینکه این افراد عقیده‌داشتند که وجود چنین پل مدرنی بافت باستانی و قدیمی شهر تفلیس را ازبین‌می‌برد. گفتنی است این پل صرفا برای پیاده‌روی ساخته‌شده و وسایل نقلیه امکان عبور از روی این پل را ندارند.

آن‌چه که باید در مورد پل صلح تفلیس بدانید

روی پل صلح تفلیس چه خبر است؟

پل صلح تفلیس از فولادی با انحنا و سقفی از شیشه ساخته‌شده‌است. بجز معماری خاص آن که ممکن‌است در ذهن شما هم جانوری دریایی را شبیه‌سازی کرده‌باشد، امری که این پل را جذاب کرده‌است نورپردازی‌های ویژه آن است. لامپ‌های این پل دقیقاً ۹۰ دقیقه قبل از آن‌که خورشید کاملاً غروب کند روشن‌می‌شوند. انعکاس نور این لامپ‌ها در آب رودخانه متکواری منظره‌ی بسیار دیدنی و زیبایی را ایجادمی‌کند که باید حتما از روی پل مشاهده‌گر آن باشید. همچنین در ساعات مشخصی از شب، موسیقی کلاسیک هم همراه با رقص نور و آب پخش‌می‌شود.

روی این پل می‌توان خیلی از مناظر دیدنی تفلیس را دید. مناظری ازجمله کلیسای متخی، قلعه ناریکالا، مجسمه کارتلیس ددا، مجسمه بنیان‌گذار شهر واختانگ گرگاسالی، چرخ‌وفلک شهر، پل باراتاشویلی و دفتر ریاست جمهوری.

یک طرف پل صلح گرجستان به بازارچه‌ی بزرگ و قدیمی می‌رسد و سمت دیگر پل به فواره‌های آب و مجسمه پیانوی پارک رایک ختم می‌شود.

روی این پل درحالی‌که از وزش باد خنک لذت‌می‌برید، می‌توانید عکس‌های زیبایی هم ثبت کنید.

نمای پل در شب

دیدنی‌هایی که نزدیک پل صلح تفلیس وجود دارند

بخش خارجی پل صلح گرجستان، به مناطق زیبایی می‌رسد. این پل شما را به پارک معروف شهر و تراموای هوایی تفلیس می‌رساند. از کلیاهایی مثل کلیسا آنچیسخاتی که نزدیک این پل هستند هم می‌توانید دیدن‌کنید. در اطراف این پل رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی هم برای پذیرایی از گردشگران وجوددارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده‌کنید.

۱- پارک رایک تفلیس

این پارک در فاصله ۱۳۰ متری پل صلح گرجستان قرار دارد. بعد از پیاده‌روی از روی پل، به پارک رایک می‌رسید، پارکی که از قسمت جدید و مدرن شهر تفلیس از آن‌جا شروع‌می‌شود. این پارک سرسبز برای تفریحات خانوادگی بسیار مناسب است.

شاید یکی از بزرگترین مزیت‌های این پارک وجود تراموای هوایی باشد که با استفاده از آن می‌توانید از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین اثر تاریخی شهر تفلیس یعنی قلعه ناریکالا بازدید کنید.

این پارک که در کنار رودخانه متکواری واقع‌شده مخصوصا در فصل تابستان گردشگران زیادی را جذب‌می‌کند. چشم‌انداز این پارک، کاخ ریاست جمهوری گرجستان است. این پارک امکانات تفریحی زیادی دارد و علاوه‌بر فواره و آب‌نما و مجسمه که با رقص آب و نور و موسیقی همراه‌می‌شوند، پلکان مارپیچی برای کودکان، صفحه شطرنجی موزاییکی و دیوار صخره‌ای مصنوعی هم در این پارک وجوددارند که می‌توانند سرگرم‌کننده باشند.

جال است که سالن تئاتر و موسیقی تفلیس که یکی از جاذبه‌های این شهر است در پارک رایک وجوددارد.

این مجموعه از یک تئاتر موزیکال، سالن نمایشگاه با ظرفیت ۵۶۶ صندلی و هم چنین  یک کافه تریا تشکیل شده است که راه پله ی ورودی این مجموعه در فضابی باز و در محدوده ی عمومی می باشد و به نوعی بازدیدکنندگان را به سمت داخل دعوت می کند. نمای خارجی هر دو سازه از پانل های فولادی ضد زنگ می باشد هم چنین در داخل این مجموعه ساختار فولاد و بتن اکاربرد زیادی داشته است.

۲- کلیسا آنچیسخاتی مریم مقدس

این کلیسا از دیدنی‌های شهر تفلیس است که در فاصله ۲۵۰ متری پل صلح گرجستان واقع‌شده‌است. این کلیسا، قدیمی‌ترین کلیسای شهر تفلیس است که در منطقه‌ی تاریخی خیابان شاوتِلی قراردارد. این کلیسا در قرن ۶ میلادی آماده‌شد و از طراحی متفاوتی نسبت به دیگر کلیساها و اماکن مقدس شهر تفلیس برخورداراست. به همین دلیل هم بازدید از آن را به شما توصیه‌می‌کنیم.

نام آن ابتدا کلیسای مریم مقدس بود اما چند سال بعد در سال ۱۶۷۵ هنگام انتقال تصویر ماورایی حضرت عیسی توسط پیتر مِسخی از کلیسای آنچی به این کلیسا، نام کلیسا هم به آنچیسخاتی تغییرکرد.

ایرانیان در طی قرن پانزدهم تا هفدهم این کلیسای کاتولوکی را بارها مورد حمله قراردادند و باعث تخریب بخش‌هایی از آن شدند اما در قرن هفدهم کلیسا مورد بازسازی قرارگرفت. این کلیسا در قرن ۱۹ میلادی تغییرات قابل توجهی پیداکرد، ازجمله ساخت یک گنبد جدید که باعث تغییر زیادی در ظاهر و تصویر کلیسا شد. بعد از این هم بارها مورد مرمت قرارگرفت و باز هم چهره آن تغییرکرد. نوشتارهای صدفی موجود در نعل اسب که در این کلیسا یافت‌می‌شوند نشان‌دهنده‌‌ی قدمت بالای این کلیسا هستند. در محراب کلیسا هم نقاشی‌هایی مربوط به سال ۱۶۸۳ وجوددارند. باقی تقاشی‌های موجود در کلیسا مربوط به قرن ۱۹ میلادی هستند.

این کلیسا سه ورودی مختلف از جهات متفائت داشت که با گذشت زمان تخریب شدند و امروزه تنها ورودی غربی آن باقی‌مانده و قابل استفاده است.

۳- تراموا هوایی

یکی دیگر از دیدنی‌هایی که در نزدیکی پل صلح گرجستان واقع‌شده و با ردشدن از روی پل می‌توانید به آن برسید، تراموا هوایی است. تاریخچه این وسیله به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد که تصمیم‌گرفته‌شد یک راه ارتباطی جدید بین پارک رایک و قلعه ناریکالا ایجادشود و آن نصب نوعی تله کابین جدید و مدرن بود که از نوع gondola lift  بود که ظرفیت بیشتری نسبت به تله کابین‌های معمولی دارد. هر اتاقک این تله کابین برای ۸ نفر ظرفیت دارد. تراموا هوایی وسیله‌ای است که علاوه‌بر نقش ارتباطی و حمل‌ونقل، خود هم یک جاذبه دیدنی محسوب می‌شود و علاوه‌بر آن که شما را به مقصد مورد نظر می‌رساند امکان لذت‌بردن از مناظری زیبا مانند کلیسای قدیمی شهر، روخانه متکواری، تپه های سرسبز و زیبا و… را از ارتفاع زیاد و از نمای بالا برای شما ایجادمی‌کند. بنابراین استفاده از تراموا هوایی علاوه‌بر جاذبه‌ی دیدنی، یک تفریح هم محسوب‌می‌شود.

چند مطلب جالب درباره‌ی پل صلح تفلیس

۱- در ساخت و مونتاژ این پل بیشتر از ۲۰۰ ایتالیایی و گرجستانی مشغول به‌کار بوده‌اند.

۲- در سال ۲۰۱۳ نام پل صلح گرجستان در میا ۱۳ سازه برتر جهان وجودداشت.

۳- این سازه الهام‌گرفته از فرم انحنای بدن است و شکل ظاهری شیشه‌های سقف از جدول مندلیف برداشت شده‌است.

۴- از آن‌جایی که این پل بین بخش قدیمی و جدید شهر تفلیس ارتباط ایجاد کرده‌است، مردم شهر این پل را پل صلح می‌دانستند و این هم یکی از دلایل نام‎‌گذاری صلح روی این پل بوده‌است.

پل صلح گرجستان

سخن پایانی

شهر تفلیس پر از اماکن دیدنی و زیبایی است که هرکدام جذابیت منحصربه‌فرد خود را دارند. در این مطلب درباره‌ی پل صلح گرجستان صحبت شد که یکی از دیدنی‌های زیبا شهر تفلیس است. شاید یکی از دلایلی که این مکان را برای گردشگران جذاب کرده است در کنار تمام زیبایی‌هایی که در این مطلب ذکر شد، این باشد که منحصرا برای پیاده‌روی ساخه‌شده‌است. روی رود متکواری پل‌های سنگی زیادی وجودی دارند که وسایل نقلیه از آن استفاده‌می‌کنند اما این پل را پیاده طی‌کنید. شاید همین پیاده‌روی برای دقایق و ساعاتی ما را از زندگی مدرن و ماشینی کمی دورکند و اجازه‌دهد ذهنی آرام‌تر داشته‌باشیم. پس بازدید از پل صلح تفلیس را فراموش نکنید.

برای دیدن از دیدنی‌های تفلیس می‌توانید از خدمات تور تفلیس مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید.

ارسال پاسخ

دو × 1 =