نکات مهم برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس در سفرهای ضروری

البته که در دورانی که کرونا ویروس در جهان و به‌خصوص کشور ایران گسترش پیدا کرده باید از انجام سفرهای غیرضروری، به‌خصوص سفرهای داخلی، اجتناب کرد اما یک سری سفرها برای یک سری افراد ضروری هستند و نمی‌توان از آن‌ها اجتناب کرد. در چنین شرایطی است که باید با آگاهی کامل در مورد راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر برای انجام سفر ضروری اقدام کرد. این نوشتار به معرفی ۸ نکته برای پیشگیری از کرونا در سفر می‌پردازد.

در ضمن در رابطه با ارتباط کرونا و گردشگری می‌توانید سایر مقالات مجله‌ی ساحل شنی را مطالعه کنید:

کرونا ویروس و تأثیر آن روی جاذبه‌های گردشگری و رویدادها

کرونا ویروس و تأثیر آن روی سفرهای نوروزی

کرونا ویروس و تأثیر آن روی دریافت ویزای شینگن

کرونا ویروس و تأثیر آن روی صنعت گردشگری

کرونا ویروس و تأثیر آن روی صنعت هوانوردی

نکات مهم برای پیشگیری از کرونا در سفر

۱- مدام دست‌ها را ضدعفونی کنید

پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر

 مهم‌ترین نکته برای کسانی که قصد سفر دارند [و البته برای کسانی هم که سفر نمی‌کنند] این است که در دورانی که شاهد گسترش ویروس کرونا هستیم، مدام دستان‌شان را یا با آب و مایع دستشویی یا با ضدعفونی‌کننده‌های حاوی الکل ضدعفونی کنند. دست‌ها مهم‌ترین عضو بدن در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس هستند. نباید هیچ چیزی با دست آلوده بخورید. حتی اگر در روز ۵۰ بار دستان‌تان را بشویید ولی به صندلی‌های هواپیما، قطار یا اتوبوس دست بزنید و پس از آن حتی یک شکلات بخورید باز هم احتمال ابتلای‌تان به کروناویروس وجود دارد. قبل از خوردن هر چیزی باید دستان‌تان را ضدعفونی کنید. تا جای امکان هم دستان‌تان را به بینی، چشم، گوش و دهان نزنید.

۲- در هواپیما، اتوبوس یا قطار به افراد دیگر نزدیک نشوید

 هیچ دلیلی وجود ندارد که در طی سفر با هواپیما یا سایر وسایل حمل و نقل به افراد دیگر نزدیک شوید. در صورت نزدیک‌شدن شما به فردی که کروناویروس دارد، ممکن است ویروس از طریق تنفس او به بدن شما وارد شود. نزدیک‎شدن شما به افراد دیگر همچنین این خطر را در پی دارد که در صورت عطسه‌کردن فرد مبتلا به ویروس، شما نیز مبتلا شوید.

۳- قبل از سفر بهتر است با پزشک مشورت کنید

 اگر فکر می‌کنید که راهی برای لغو سفرتان وجود دارد شاید بهتر باشد سفرتان را لغو کنید. همچنین اگر کوچک‌ترین علامتی از کرونا با کمترین شدت دارید ممکن است وقتی که به کشور مقصد برسید قرنطینه شوید، به‌خصوص به سبب آن که از کشور ایران [که در حال حاضر درگیر با گسترش کروناویروس است] سفر می‌کنید. در این راستا شنیدن توصیه‌های پزشک قبل از سفر می‌تواند به‌شدت به کارتان بیاید.

پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر
تصویری از ضدعفونی‌کردن محیط داخلی هواپیما را می‌بینید. در نظر داشته باشید که نباید به این ضدعفونی‌ها اکتفا کنید و فکر کنید حال که هواپیما ضدعفونی می‌شود مشکلی ندارد که دست به صندلی‌ها یا پرده‌ها بزنید و پس از آن بدون شستشوی دست‌ها مشغول خوردن شوید. کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند گران تمام شود. حتماً قبل از خوردن هر خوراکی دستان‌تان را بشویید.

۴- از آژانس‌های مسافرتی کمک بگیرید

اگر قرار است سفری خارجی را تجربه کنید بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کشوری که قرار است به آن سفر کنید، پروازها از ایران به کشورهای دیگر و بسیاری موارد دیگر [به خصوص در مورد سفر هوایی] با کارشناسان آژانس‌های مسافرتی مشورت کنید.

خوشبختانه شما این امکان را دارید که هم برای رزرو بلیط هواپیما خارجی، هم برای رزرو هتل و هم برای مشورت در مورد سفرهای خارجی از کارشناسان ما کمک بگیرید. شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ برای این منظور در اختیار شماست.

۵- غذا را روی میز قطار، هواپیما یا کشتی قرار ندهید

بهتر است اگر قرار است در حین سفر غذا بخورید، غذا را از ظرف خارج نکنید و روی میز قطار، هواپیما یا کشتی قرار ندهید. فکر می‌کنید چقدر می‌توان به میزهای وسایل حمل و نقل عمومی اعتماد کرد؟ ویروس کرونا می‌تواند برای روزهای متوالی روی بسیاری از سطوح فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی زنده بماند!

این نکته را هم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر به یاد داشته باشید.

۶- سیستم ایمنی را قوی کنید

بهتر است قبل از سفر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر سیستم ایمنی را قوی کنید. تا جای امکان استرس نداشته باشید، چراکه استرس موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین به خواب‌تان هم اهمیت دهید. هرچه کمتر بخوابید تمام اعضای بدن ضعیف می‌شوند از جمله سیستم ایمنی. بنابراین تا جای امکان کمتر از ۷ ساعت نخوابید. نکته‌ی دیگر آن که میوه و سبزی و مکمل‌های ویتامین C و روی مصرف کنید.

۷- به غذایی که می‌خورید دقت کنید

پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر

منظور از غذا، نوع غذایی که می‌خورید نیست بلکه بهداشت غذا است. در سفر البته نیاز بیشتری به غذاهای آماده یا غذاهای رستوران‌ها دارید، اما مجبور نیستید از غذاهای رستوران‌هایی که فکر می‌کنید ممکن است بهداشت را رعایت نکنند بخورید. همچنین مجبور نیستید سالاد یا غذاهای خام بخورید. در کل توجهی بسیار به غذایی که می‌خورید و رستورانی که از آن غذا می‌خورید داشته باشید. خدمه‌ی رستوران را هم به شدت زیر نظر داشته باشید. مقداری گرسنگی تحمل‌کردن بسیار بهتر از ابتلا به ویروس کرونا است.

۸- وسایل مورد نیاز را در چمدان به همراه داشته باشید

هشتمین مورد از فهرست ما در مورد نکات پیشگیری از ابتلا به کرونا در سفر این است که مجهز باشید. بهتر است وسایل ضروری برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس در سفرهای ضروری را در چمدان‌تان به همراه داشته باشید. الکل یا محلول‌های الکلی دارای الکل حداقل ۷۰ درصد، ژل ضدعفونی‌کننده‌ی دست الکلی، ماسک، داروهای تب‌بر و دستمال کاغذی تمیز از جمله وسایلی هستند که باید حتماً و البته به میزان کافی در چمدان‌تان باشند.

پیشگیری از کرونا

سخن آخر

بسیار مهم که اگر سفری ضروری در پیش دارید در حین سفر نکات مربوط به پیشگیری از ابتلا به کرونا را مدنظر داشته باشید و به طور جدی به آن‌ها عمل کنید. گفتنی است که اگر در سفر علائم تنفسی داشتید باید حتماً با اورژانس تماس بگیرید. این موضوع بیانگر این قضیه است که قبل از سفر، باید شماره‌تلفن‌های ضروری کشور مقصد را پیدا کرده و در گوشی خود ذخیره کنید تا اگر مشکلی در حین سفر از حیث سلامتی پیش آمد با یکی از شماره‌تلفن‌ها تماس بگیرید.

در آخر آن که برای رزرو تلفنی بلیط هواپیما و هتل می‌توانید از خدمات آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید.

ارسال پاسخ