۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

چشم لندن | آن‌چه که باید در مورد بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک انگلیس بدانید

چشم لندن نام یک چرخ و فلک مشهور در شهر لندن است که از مرتفع‌ترین چرخ‌وفلک‌های جهان به حساب می‌آید. در باب اهمیت این چرخ و فلک همین بس که در کشور انگلیس و حتی کل بریتانیا، که کلی جاذبه‌ی دیدنی وجود دارد، چشم لندن توانسته عنوان محبوب‌ترین جاذبه‌ی دیدنی غیررایگان را ازآنِ خود کند، با بیش از ۳٫۷ میلیون بازدید کننده در سال. چرخ و فلک چشم لندن در سال ۲۰۰۰ مورد استفاده قرار گرفت و تا ۶ سال مرتفع‌ترین چرخ و فلک جهان بود، اما در سال ۲۰۰۶ این عنوان را به چرخ و فلکی در چین باخت و پس از آن نیز ۲ چرخ و فلک دیگر، از لحاظ ارتفاع، از آن پیشی گرفتند، به‌گونه‌ای که در حال حاضر چهارمین چرخ و فلک بلند جهان به شمار می‌رود. در این نوشتار تماماً در مورد چشم لندن خواهم گفت و به پرسش‌های رایجی که در ارتباط با این چرخ و فلک وجود دارند پاسخ خواهم داد.

چشم لندن

چشم لندن در چه سالی ساخته شده‌است؟

آغاز زندگی این چرخ و فلک در واقع هم‌هنگام با آغاز هزاره‌ی سوم بود. چشم لندن میان سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ ساخته شد و در سال ۲۰۰۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. جالب است که چشم لندن به‌عنوان نمادی برای شهر لندن در زمانی بدین کوتاهی ساخته شده است.

این چرخ و فلک در ابتدا British Airways Millenium Wheel نام داشت و بعدها چشم لندن نام گرفت. چرخ و فلک مرتفع لندن در حال حاضر تحت مالکیت The London Eye Company است، شرکتی که تحت تابعیت شرکت بزرگ‌تر  Merlin Entertainments Group قرار دارد. البته برای مدتی هم کوکاکولا اسپانسری این چرخ و فلک را بر عهده داشت.

چشم لندن

هر بار چرخش چرخ و فلک لندن چقدر طول می‌کشد؟

به طور میانگین این چرخ و فلک با سرعت ۰٫۹ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و با این سرعت عمدتاً هر بار چرخش کامل آن ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. بنابراین هر کسی که سوار چرخ و فلک لندن شود می‌تواند حدود نیم ساعت از ارتفاعی بالا به لندن بنگرد و نیم ساعت چشم‌اندازی فوق‌العاده از لندن در پیش چشم داشته باشد و این عمل نگریستن به لندن بر فراز چرخ و فلک لندن لذتی دوچندان دارد چراکه به سبب طراحی کپسول‌مانند کابین‌های این چرخ و فلک، که تماماً از شیشه هستند، می‌توان دیدی پانوراما [۳۶۰ درجه] از محیط اطراف داشت. در ادامه بیش‌تر در مورد کابین‌های چرخ و فلک مرتفع لندن خواهم گفت.

چشم لندن

ارتفاع چشم لندن چقدر است؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، تا سال ۲۰۰۶ چشم لندن مرتفع‌ترین چرخ و فلک جهان بود. این چرخ و فلک ۱۳۵ متر، تقریباً ۴۴۳ فوت، ارتفاع دارد و در بالاترین نقطه‌ی آن می‌توان تا مسافت ۴۰ کیلومتری را مشاهده کرد.

در سال ۲۰۰۶ یک چرخ و فلک در چین ساخته شد با نام Star of Nanchang که توانست با ارتفاع ۱۶۰ متری کاملاً از چرخ و فلک لندن پیشی بگیرد. جالب آن که این چرخ و فلک چینی خیلی سریع، در سال ۲۰۰۸، عنوان بلندترین چرخ و فلک جهان را از دست داد، آن هنگام که چرخ و فلک ۱۶۵ متری سنگاپور، با نام پرنده‌ی سنگاپوری، ساخته شد. البته ۶ سال بعد، پرنده‌ی سنگاپوری هم این عنوان را از دست داد و از سال ۲۰۱۴ تاکنون چرخ و فلک High Roller در لاس‌وگاس آمریکا با ۱۶۷ متر ارتفاع بلندترین چرخ و فلک جهان است.

چشم لندن

چه کسی چرخ و فلک لندن را طراحی کرد؟

طراحی این چرخ و فلک مرتفع توسط یک زن و شوهر با نام‌های David Marks و Julia Barfield صورت گرفته است و کار ساخت آن، جز این زن و شوهر، بر عهده‌ی معماران مشهوری همچون Frank Anatole ،Nic Bailey، Malcolm Cook و Mark Sparrowhawk بوده است.

چشم لندن چند کابین دارد؟

چشم لندن از ۳۲ کابین برخوردار است که گفته می‌شود نمادی از ۳۲ بخش لندن هستند. این کابین‌های کپسولی‌شکل از ۱ تا ۳۳ نام‌گذاری شده‌اند و علت آن که این ۳۲ کابین با ۳۳ شماره نام‌گذاری شده‌اند این است که کابینی با شماره‌ی ۱۳ وجود ندارد، آن هم صرفاً به سبب اعتقاد بر نحس‌بودن عدد ۱۳! هر کابین تا ۲۵ نفر را در خود جای می‌دهد که هر یک از آن‌ها هم به آسانی می‌توانند در سطح کابین به قدم‌زدن بپردازند. هر یک از این کپسول‌ها هم از نیمکت برای نشستن و همچنین سیستم تهویه هوا برخوردار است. افزون بر این، کپسول‌ها به خوبی با استفاده از اهرم‌هایی به کلیت چرخ و فلک متصل هستند. جالب آن که هر کپسول به تنهایی و فارغ از مسافران حدود ۱۰ تن وزن دارد.

london eye

london eye

چشم لندن در کجای لندن واقع است؟

چشم لندن به عنوان یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری این شهر در جنوب رودخانه‌ی تیمز لندن واقع شده. برای آگاهی از مکان دقیق این چرخ و فلک می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

موقعیت دقیق چرخ و فلک مرتفع لندن روی نقشه

قیمت بلیط چشم لندن چقدر است؟

اگر به صورت آنلاین جهت خرید بلیط از سایت خود چشم لندن اقدام کنید، می‌‌توانید از تخفیف‌ها بهره ببرید. قیمت بلیط هم به عوامل مختلفی بستگی دارد، از امکان استفاده از سینمای چهاربعدی گرفته تا نوع کپسول، که عمدتاً در سایت این چرخ و فلک به نمایش گذاشته می‎شوند؛ اما عمدتاً قیمت بلیط از ۲۲ یورو برای هر فرد بزرگسال آغاز می‌شود. هزینه‌ی بلیط هر کپسول اختصاصی و در واقع VIP هم ۴۵۰ یورو است. برای آگاهی دقیق از قیمت بلیط‌ها روی این لینک کلیک کنید: قیمت‌های مختلف بلیط چرخ و فلک لندن.

چند نکته در ارتباط با چشم لندن

·        در این ۱۹ سالی که چشم لندن مورد بهره‌برداری قرار گرفته توانسته به یکی از منابع درآمد عالی تبدیل شود. این چرخ و فلک در همان سال‌های آغازین فعالیت خود توانست هزینه‌ای که صرف ساخت‌اش شده را جبران کند و از آن زمان میلیون‌ها یورو سود به جیب مالکان خود ریخته است.

·        بسیاری از متخصصان عکاسی پس از تجربه‌ی سواری بر روی چرخ و فلک لندن به این نتیجه رسیده‌اند که این چرخ و فلک به سبب حرکت بسیار آهسته‌ای که دارد یکی از بهترین مکان‌ها و مناطق جهان برای عکاسی است. همانطور که در بالا گفته شد، سرعت حرکت چشم لندن ۰٫۹ کیلومتر بر ساعت است، یعنی صرفاً دو برابر حرکت یک لاکپشت.

·        از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب چرخ و فلک مرتفع لندن فعالیت می‌کند. ضمناً فروش غیر آنلاین بلیط، در باجه‌های بلیط‌فروشی نزدیک چرخ و فلک، هم ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز می‎شود.

ویدئویی کوتاه از چشم لندن

فارغ از آن‌چه که در بالا گفته شد، هیچ چیز اندازه‌ی یک ویدئوی نزدیک از این سازه‌ی عظیم نمی‌تواند به طور ملموس شما را با آن آشنا سازد. از همین رو بد نیست ویدئوی زیر را هم ببینید:

سخن آخر

اگر تا کنون به لندن سفر نکرده‌اید ولی امکان سفر به لندن و کل کشور انگلیس را دارید، به هیچ وجه دیدن از لندن و انگلیس را به تعویق نیاندازید و در اولین فرصت سفری به کشور انگلیس داشته باشید. جز چشم لندن دیدنی‌های زیادی انتظارتان را می‎کشند.

برای سفر به انگلیس می‌توانید روی خدمات ساحل شنی در راستای ویزا، پیکاپ ویزا و وقت سفارت انگلیس حساب کنید. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر یا روی لینک‌ها کلیک کنید و یا با تماس با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ از راهنمایی‌های کارشناسان ما در ساحل شنی بهره ببرید.

منابع: britainexpress | cntraveler

ارسال پاسخ

هفده − پانزده =