۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

معرفی کاخ بزرگ بانکوک | گراند پالاس تایلند

کاخ بزرگ بانکوک یا گراند پالاس بانکوک از مشهورترین جاذبه‌های توریستی بانکوک و کل کشور تایلند است. این کاخ مجموعه‌ای از چند ساختمان است و همچنین معبد وات فراکائو، که از مشهورترین معابد بانکوک است، هم در این کاخ واقع شده. در ادامه به طور کامل در مورد کاخ بزرگ بانکوک خواهم گفت و شرح خواهم داد که این کاخ در دوران زندگی‌اش چه رویدادهایی را تجربه کرده و در حال حاضر درون آن چه خبر است.

کلیت کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ بانکوک از سال ۱۷۸۲ تا ۱۹۳۲ به مدت ۱۵۰ سال مقر سکونت و سلطنت پادشاهان سیام [نام قبلی تایلند] بوده و در حال حاضر هم به‌عنوان یکی از مکان‌های دیدنی بانکوک شناخته می‌شود. این کاخ شکلی مستطیلی دارد و مساحت کل آن ۲۱۸ هزار مترمربع است. کاخ بزرگ بانکوک از ساختمان‌های متعددی برخوردار است، از انواع سالن‌ها گرفته تا باغ‌ها و حیاط‌ها. در ادامه در مورد منطقه‌های مهم این کاخ صحبت خواهم کرد، اما پیش از آن اجازه دهید نگاهی به تاریخچه‌ی این کاخ داشته باشم.

کاخ بزرگ بانکوک | گراند پالاس بانکوک

تاریخچه‌ی کاخ بزرگ بانکوک

کار ساخت کاخ بزرگ بانکوک یا گراند پالاس بانکوک در ششم ماه می سال ۱۷۸۲ به دستور پادشاه فوتایوتفا چولالوک [راما اول] آغاز شده. او پس از گرفتن تاج سلطنت از شاه تاکسین تنبوری، درصدد برآمد که یک پایتخت برای حکومت چاکری بسازد و از همین رو بود که دستور ساخت کاخ بزرگ یا گراند پالاس بانکوک را داد.

کاخ جدید در محلی مستطیلی‌شکل و در کنار رود چائوفرایا ساخته شد، محلی که پیش از این محل سکونت چینی‌ها بود و به دستور پادشاه، چینی‌ها از آن‌جا نقل مکان کردند و به منطقه‌ی جنوبی و خارج از دیوارهای شهر رفتند، منطقه‌ای که از آن پس تا همین امروز به محله‌ی چینی‌های بانکوک مشهور شده است.

به هر صورت، در دهم ژوئن بود که پادشاه برای سکونت به کاخ بزرگ آمد و سه روز بعد در ۱۳ ژوئن سال ۱۷۸۲ مراسم تاج‌گذاری را برگزار کرد. در ابتدا کاخ از چوب و مواد اولیه‌ی نسبتاً ضعیف ساخته شد، اما رفته‌رفته کار بازسازی کاخ انجام گرفت و چوب‌ها با سنگ تعویض شدند و دیوارها مورد بازسازی قرار گرفتند و استحکام‌شان زیاد شد و در درون کاخ هم تغییراتی انجام شدند.

تثصویری از کاخ بزرگ بانکوک در سال 1880
تصویری از کاخ بزرگ بانکوک در سال ۱۸۸۰

پس از بازسازی‌هایی که روی کاخ انجام گرفت، کاخ از ۴ منطقه‌ی اصلی برخوردار شد، منطقه‌هایی که توسط دیوارها و دروازه‌هایی متعدد از یکدیگر جدا شده‌اند: منطقه‌ی بیرونی، منطقه‌ی میانی، منطقه‌ی درونی و معبد بودای زمردین. هر یک از این مناطق از قوانین و ضوابط خاص خود برخوردار شدند.

منطقه‌ی بیرونی در قسمت شمال غربی کاخ واقع است و محل دفاتر سلطنتی و وزارتخانه‌های دولتی در طول سالیان مختلف بوده است. منطقه‌ی میانی، محل تخت سلطنت پادشاه بوده و منطقه‌ی داخلی محل حرمسرای پادشاه بوده است و زنان شاه در آن زندگی می‌کرده‌اند.

در طول سلطنت فوتالوئتلا نافالای [رامای دوم]، کاخ بزرگ از طرف جنوب گسترش یافت و حتی به نزدیکی دیوارهای معبد وات فو رسید. این گسترش موجب شد که مساحت کاخ که قبلاً ۲۱۳,۶۷۴ متر مربع بود به ۲۱۸,۴۰۰ متر مربع تبدیل شود.

خلاصه اگر بخواهم صحبت کنم، باید اشاره کنم که در دوران سلطنت مطلقه‌ی تایلند، یعنی تا سال ۱۹۳۲، کاخ بزرگ بانکوک مرکز اداری و مذهبی کل کشور تایلند بود و در واقع به عنوان قصر پادشاه، که پر از دربار و نگهبان و قاضی و وزیر بود مورد استفاده قرار می‌گرفت. حتی می‌توان گفت که به سبب مساحت زیاد این کاخ و دیوارهای بلندی که داشت، این کاخ به عنوان یک شهر در درون یک شهر شناخته می‌شد و از همین رو از قوانین سفت و سختی برای برقراری نظم درون کاخ و رعایت سلسله‌مراتب برخوردار بود.

اما در دهه‌ی ۱۹۲۰ رفته‌رفته کاخ‌های دیگری در بانکوک ساخته شدند و به تدریج کاخ بزرگ جای خود را به کاخ‌های دیگر داد. اما با این حال هنوز هم به عنوان یک مکان مهم شناخته می‌شد و کلی مراسم در آن برگزار می‌شدند. تا این که در سال ۱۹۳۲، سلطنت مطلقه در تایلند جای خود را به سلطنت مشروطه داد و از آن پس تا کنون این کاخ صرفاً برای مراسم تاج‌گذاری و یک سری مراسم و جشن ملی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حال که به همراه یکدیگر مروری بر تاریخچه‌ی کاخ بزرگ بانکوک داشتیم، نوبت به آن رسیده که به درون این کاخ برویم و ببینیم سالن‌های بیرونی و درونی و میانی آن کجا هستند و چه در خود دارند.

مناطق چهارگانه‌ی کاخ بزرگ بانکوک

۱- منطقه‌ی بیرونی

همانطور که در بالا هم گفته شد، منطقه یا سالن بیرونی در قسمت شمال غربی کاخ واقع شده. برای ورود به سالن بیرونی یا [Khet Phra Racha Than Chan Nork]  باید از دروازه‌ی Visetchaisri Gate استفاده شود، دروازه‌ای که تصویر آن را در زیر می‌بینید:

the grand palace bangkok

در درون سالن بیرونی، چند ساختمان وجود دارند از جمله ساختمان دفتر مرکزی اطلاعات کاخ، دفتر پذیرش و جلسات مهم. ضمناً درون سالن بیرونی، یک موزه با نام Pavilion of Regalia وجود دارد و محلی برای به‌نمایش‌گذاشتن دکوراسیون سلطنتی است.

۲- معبد بودای زمردین

کاخ بزرگ بانکوک
نمایی از معبد بودای زمردین از قسمت سالن بیرونی

در قسمت غربی سالن بیرونی، معبد بودای زمردین یا همان معبد وات فراکائو قرار گرفته است. این معبد محل نگهداری مجسمه‌ی مشهور بودای زمردین است و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین و قابل‌احترام‌ترین معابد بانکوک به شمار می‌رود و روزانه عبادت‌کنندگان زیادی برای عبادت و گردشگران بسیاری برای دیدن دیدنی‌های آن، واردش می‌شوند.

the grand palace bangkok
تصویر مجسمه‌ی بودای زمردین در معبد وات فراکائو

این معبد در سال ۱۷۸۳ ساخته شده و با وجودی که در طی سلطنت پادشاهان مختلف بارها مورد بازسازی قرار گرفته، معماری‌اش کاملاً مطابق با معماری کلاسیک تایلند است.

۳- منطقه‌ی میانی

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سالن کاخ بزرگ بانکوک همین سالن میانی است، جایی که محل زندگی خود شاه بوده و بسیاری از مهم‌ترین دفاتر کاخ در آن واقع بوده‌اند.

این سالن از قسمت‌های مختلفی برخوردار است از جمله:

  • مجموعه‌ی Phra Maha Monthien

کاخ بزرگ بانکوک | گراند پلاس بانکوک

این قسمت دقیقاً در مرکز سالن میانی قرار دارد و بنابراین می‌توان گفت که در قلب کل کاخ بزرگ واقع است. معماری این قسمت کاملاً مطابق با معماری کلاسیک تایلندی است [مثلاً از دیوارهایی کوتاه برخوردار است]. این قسمت از زمان پادشاه رامای دوم تا کنون، محل تاج‌گذاری پادشاهان مختلف بوده است، ضمناً همین قسمت بوده که در گذشته میزبانی تخت سلطنت پادشاهان گذشته را بر عهده داشته است.

کار ساخت این ساختمان از سال ۱۷۸۵ آغاز شد، ولی در ابتدا چندان گسترده نبود، در دوران سلطنت رامای دوم بود که بر گستردگی و اعتبار این قسمت از کل کاخ افزوده شد. دروازه‌ی Thevaphibal ورودی اصلی این قسمت از کاخ است، با این حال این درب صرفاً برای پادشاه باز می‌شده و دیگران می‌بایست از دو درب که در دو سوی ساختمان هستند وارد می‌شده‌اند. در حال حاضر صرفاً سالن Amarin Winitchai Throne برای عموم بازدیدکنندگان قابل مشاهده است، سایر قسمت‌های این ساختمان برای عموم قابل دسترسی نیستند.

  • مجموعه‌ی Phra Thinang Chakri Maha Prasat

the grand palace bangkok

این ساختمان به اندازه‌ی ساختمان قبلی بزرگ نیست، با این حال از چند سالن اصلی و فرعی برخوردار است. این مجموعه بعدها در قرن نوزدهم به دستور رامای پنجم و با معماریِ معماران خارجی بسیار گسترده‌تر از زمان ساخت اولیه‌اش شد. در زمان سلطنت رامای پنجم، بسیاری از دیوارهای این ساختمان بازسازی شدند. کار بازسازی از سال ۱۸۶۸ تا ۱۸۸۷ طول کشید.

کاخ بزرگ بانکوک | گراند پالاس بانکوک
تصویر مجموعه پس از بازسازی در سال ۱۸۹۰

بعدها در زمان سلطنت رامای نهم بسیاری از دیوارها تخریب شدند و سرانجام در سال ۲۰۰۴ بود که کار بازسازی آن‌ها انجام شد. در حال حاضر هیچ یک از سالن‌های این مجموعه برای بازدید عموم در دسترس نیستند.

  • مجموعه‌ی Phra Maha Prasat

the grand palace bangkok

قسمت سالن میانی کاخ خود از چند مجموعه برخوردار است و هر مجموعه هم دارای سالن‌ها و قسمت‌‌های اصلی و فرعی زیادی است و بنابراین اگر بخواهم به تک تک قسمت‌های سالن میانی کاخ بزرگ بانکوک بپردازم، نیاز به مقاله‌ای بسیار طولانی‌تر از مقاله‌ی حاضر است. از آن‌جا که نمی‌خواهم بحث را بسیار طولانی و حوصله‌سربر کنم، صرفاً به توضیح کلیت مجموعه‌های سالن میانی کاخ بزرگ می‌پردازم. این مجموعه سومین مجموعه‌ی سالن میانی گراند پالاس بانکوک است و در قسمت غربی سالن میانی قرار گرفته. این مجموعه از مهم‌ترین مجموعه‌های کل کاخ است و از قدیمی‌ترین‌شان هم به شمار می‌رود. کار ساخت آن از همان ۱۷۸۲ آغاز شده و در سال ۱۷۸۴ مورد استفاده قرار گرفته است. در همین سالن بود که رامای اول، نخستین مراسم تاج‌گذاری پادشاهان تایلند در کاخ بزرگ بانکوک را برگزار کرد.

۴- منطقه‌ی درونی

سالن درونی [Khet Phra Racha Than Chan Nai] در قسمت جنوبی کاخ بزرگ بانکوک واقع شده. این ساختمان به طور انحصاری در اختیار زنان و دختران پادشاهان بوده، یعنی به عنوان حرمسرا استفاده می‌شده است. بنابراین در گذشته این ساختمان همچون یک شهر بوده است، یعنی از مغازه، مدرسه و کلی امکانات برخوردار بوده. در حال حاضر این ساختمان مورد هیچ استفاده‌ای قرار نمی‌گیرد، با این حال درب آن بر روی عموم بسته است.

کاخ بزرگ بانکوک
تصویری از زنان شاه در حرمسرا

*********

به همراه یکدیگر نگاهی به کلیت کاخ بزرگ بانکوک داشتیم و دیدیم که چقدر بزرگ است و چه امکانات زیادی دارد. برای آن که به بزرگی هر یک از ساختمان‌های این کاخ بزرگ و در نتیجه به بزرگی خود کاخ پی ببرید، فکر کنم ذکر این مثال کافی باشد که مجموعه‌ی آخری که ذکر کردم و گفتم که محل زندگی زنان و دختران شاه بوده، در هر دوره از سلطنت پادشاهان گذشته‌ی تایلند، حدود ۳ هزار نفر در آن زندگی می‌کرده‌اند. این ۳ هزار نفر شامل زنان و دختران و پسرانِ زیر سن بلوغ شاه و خدمتکاران این زنان و دختران و پسران می‌شده است. حال جالب آن که این قسمت در واقع کوچک‌ترین مجموعه‌ی سالن میانی است و سالن میانی هم صرفاً یکی از سالن‌های چهارگانه‌ی این کاخ بزرگ است!

چند نکته در ارتباط با کاخ بزرگ بانکوک

۱- چند موزه درون کاخ بزرگ وجود دارند و در واقع بلیطی که گردشگران برای بازدید از این کاخ در دست دارند صرفاً برای بازدید از این چند موزه و همچنین معبد وات فراکائو یا همان بودای زمردین است. همانطور که در بالا هم دیدیم، بخش عمده‌ای از کاخ بزرگ بانکوک برای بازدید در دسترس بازدیدکنندگان نیست.

کاخ بزرگ بانکوک | گراند پالاس بانکوک

۲- اگر روزی به بانکوک سفر کردید و قصد دیدن از کاخ بزرگ بانکوک را داشتید، نباید با هر لباسی وارد شوید. این کاخ قوانین خاصی دارد که یکی از قوانین آن شامل نوع لباس هم می‌شود. به عنوان مثال، زنان نمی‌توانند با لباس‌هایی که قسمت عمده‌ای از پاها را بیرون می‌اندازند و شانه‌ها را کاملاً در معرض دید قرار می‌دهند وارد شوند؛ یا مثلاً مردان حق ندارند با لباس‌های خیلی تنگ، یا با شلوارک وارد کاخ شوند. در کل هم مردان و هم زنان بهتر است لباس‌های نسبتاً پوشیده و غیرچسبان به تن داشته باشند. اگر به هر دلیلی نتوانستید لباس پوشیده به تن کنید، نگران نباشید چرا که در ورودی این کاخ امکان قرض‌گرفتن لباس وجود دارد.

۳- حتماً بلیط ورودی را به شکل رسمی تهیه کنید و از کسانی که آن‌جا بلیط‌هایی ارزان‌تر می‌فروشند بلیط نخرید. آن‌ها اکثراً بلیط‌های‌شان تقلبی اند و فقط در حال کلاهبرداری هستند. یک سری کلاهبردار دیگر هم در اطراف این کاخ پرسه می‌زنند و ممکن است به شمایی که برای دیدن از کاخ رفته‌اید بگویند که کاخ بسته است یا به هر طریقی بخواهند شما را راضی کنند که از جاذبه‌های دیگری از بانکوک دیدن کنید. خیلی راحت به این افراد «نه» بگویید و کار خود را انجام دهید.

۴- برای دسترسی به کاخ بزرگ بانکوک یا گراند پالاس بانکوک می‌توانید خود را به رودخانه‌ی چائو فرایا برسانید. در این رودخانه قایق‌های تاکسی زیادی وجود دارند که شما را به مقصد کاخ بزرگ سوار می‌کنند. روی قایق نگران نباشید و از قایق‌سواری بر روی رود چائوفرایا لذت ببرید. ضمناً اگر راننده‌های قایق به شما گفتند که کاخ بسته است، باور نکنید. آن‌ها می‌خواهند با قانع‌کردن‌تان، شما را به دیدن مغازه‌هایی ببرند که از آن‌ها پول دریافت می‌کنند.

the grand palace bangkok (6)

۵- کاخ بزرگ تایلند هر روز هفته بین ساعات ۸:۳۰ صبح و ۱۶:۳۰ باز است. بلیط فروشی یک ساعت پیش از پایان فعالیت روزانه‌ی کاخ بسته می‎شود و بنابراین برای دیدن از این کاخ و خرید بلیط باید تا قبل از ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر خود را به آن محل برسانید.

۶- ورودی این کاخ عمدتاً ۵۰۰ بات تایلند است. خود تایلندی‌ها به صورت رایگان وارد این کاخ می‌شوند.

۷- آدرس: Grand Palace, Na Phra Lan Rd, Phra Nakhon, Bangkok, 10200

ویدئویی از کاخ بزرگ بانکوک

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر کلیت کاخ بزرگ بانکوک داشتیم و دیدیم که در درون آن، به صورت کلی، چه خبر است. پیشنهاد می‌کنم اگر روزی به بانکوک سفر کردید دیدن از این کاخ بزرگ و معبد وات فراکائو که درون آن قرار دارد را از دست ندهید. برای سفر به بانکوک، می‌توانید از خدمات تور بانکوک مرکز ساحل شنی درخشان استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم می‌توانید یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۲۳۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مورد تور بانکوک راهنمایی‌تان کنند.

ضمناً اگر تا کنون به این کاخ رفته‌اید، خوشحال خواهیم شد اگر از طریق قسمت نظرات، تجربیات‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

منابع: en.wikipedia | tripsavvy | planetware

ارسال پاسخ

هفده − پنج =