کروناویروس جدید و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

کروناویروس جدید روزبه‌روز بیشتر گسترده می‌شود. اوضاع اکنون به‌گونه‌ای است که بسیاری از کشورهای جهان درگیر این ویروس شده‌اند. هم اوضاع اقتصادی جهان به هم ریخته، هم اوضاع زندگی مردم کشورهای مختلف از جمله ایران و هم آن که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک درگیر این ویروس شده‌اند. کروناویروس همچنین موجب شده که بسیاری از سفرهای داخلی و خارجی گردشگران لغو شوند و صرفاً سفرهای ضروری انجام گیرند. بسیاری از ایرلاین‌های بزرگ جهان نیز پروازهای‌شان را لغو کرده‌اند این ماجرا موجب شده که در فرودگاه‌ها مسافران با سردرگمی مواجه شوند و ندانند که باید چه کاری انجام دهند. در کشور خودمان هم باوجودی‌که همه‌ی پروازها لغو نشده‌اند، تعداد پروازها کاهش یافته و البته تعداد مسافرین هم با درصد زیادی کم شده است.

کروناویروس و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

سردرگمی مسافران در فرودگاه‌های جهان

چنان‌که در بالا هم اشاره شد درصد عمده‌ای از پروازهای بسیاری از ایرلاین‌های مشهور جهان لغو شده‌اند. لغو شدن پروازها عمدتاً به دو دلیل بوده است: یکی آن که کشور مقصد کشوری درگیر ویروس کرونا بوده و دوم آن که ایرلاین‌ها به طرز شدیدی با کاهش تقاضا مواجه بوده‌اند. این کاهش تقاضا، شامل استرداد بلیط‌ها هم می‌شود. در همین ایران خودمان بسیاری از آژانس‌های گردشگری و هوایی استرداد میلیاردی بلیط‌های هوایی را تجربه کرده‌اند.

کروناویروس و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

به گزارش bbc، در راستای لغو پروازها، Ryanair تمامی پروازها را تا ۸ آوریل [البته حداقل تا ۸ آوریل] به مقصد ایتالیا و البته از مبدأ ایتالیا کنسل کرده است. BA یا همان بریتیش‌ایرویز نیز تمامی پروازها را تا ۴ آوریل به مقصد و از مبدأ ایتالیا لغو کرده است. با بغرنج‌شدن شرایط در کشور اسپانیا نیز رفته‌رفته ایرلاین‌ها بزرگ جهان در فکر کنسل‌کردن پروازها به سمت اسپانیا نیز افتاده‌اند.

خبر بد دیگری که در مورد لغو پروازها وجود دارد این است که نروژ ایر اعلام کرده که حدود ۳۰۰۰ تا از پروازهای خود را لغو خواهد کرد و متأسفانه «بخش قابل‌توجهی» از نیروی کارش را هم مرخص خواهد کرد.

جالب آن که نیویورک تایمز [nytimes] همین دو روز پیش در پی دستور ترامپ مبنی بر ممنوع‌کردن سفر از اروپا به آمریکا گزارشی از سردرگمی آمریکاییان در فرودگاه برای سفر از اروپا به آمریکا منتشر کرده است. در این گزارش نویسنده اذعان می‌دارد که قصد بازگشت از پاریس به نیویورک را داشته که ناگهان با خبر دستور ترامپ برای ممنوع‌کردن سفر از اروپا به آمریکا مواجه می‌شود. دستپاچه می‌شود و نمی‌داند چه کند.

او به هیچ وجه برنامه‌ریزی نکرده که برای مدتی طولانی در پاریس بماند و برنامه‌ی او طوری بوده که در همان روز به آمریکا بازگردد. در این شرایط است که ناگهان چشم‌اش به خبری دیگر در CNN می‌خورد. بر طبق این خبر، این ممنوعیت فقط برای اتباع اروپایی است و بنابراین آمریکایی‌هایی که در اروپا به سر می‌برند می‌توانند به آمریکا بازگردند. در چنین شرایطی است که پس از کلی سردرگمی در فرودگاه شارل دوگل به سبب تبعات کروناویروس بالأخره سوار هواپیما می‌شود و به جمع آمریکایی‌های سردرگمِ دیگر می‌پیوندد؛ اما در این بین یک موضوع دیگر خود را نشان می‌دهد و نویسنده‌ی متن را درگیر می‌کند و آن این که در شرایطی که کروناویروس به‌جز اروپا کشور آمریکا را هم درگیر کرده و ترس از این است که حدود ۴۶ درصد آمریکایی‌ها به این ویروس مبتلا شوند، آیا ماندن دور از آمریکا می‌تواند امنیتی بیشتر به همراه داشته باشد یا بودن در خانه یعنی آمریکا؟

کروناویروس و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

این موضوع برای بسیاری از مسافران دیگر هم پیش می‌آید. زمانی که در فرودگاه هستند ممکن است مدام از خود بپرسند آیا باید سفر کنند یا باید در همان کشور بمانند؟ شهروندان کشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، ایران و کشورهای دیگر که بیشتر درگیر کرونا هستند بیشتر با این موضوع دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

نکته‌ای دیگر که در این بین خودنمایی می‌کند و می‌بایست به آن توجه شود این است که مسافرانی که قصد لغو سفر خود را ندارند باید حتماً قبل از آن که به فرودگاه بروند از لغو نشدن پرواز خود مطمئن شوند. آگاهی نداشتن از لغو یا عدم لغو پروازها منجر به سردرگمی در فرودگاه‌ها می‌شود. خود این سردرگمی در فرودگاه و حیران‌ماندن در میان جمعیت انبوهی که در فرودگاه سردرگم اند، ممکن است خطر ابتلا به کرونا در سفر را افزایش دهد. بنابراین در کل توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه سفر و در کل قبل از آن که به سمت فرودگاه حرکت کنید ابتدا مطمئن شوید که پروازتان لغو نشده است. بهترین راه هم این است که با فرودگاه تماس بگیرید و از وضعیت پرواز خود خبر بگیرید.

کروناویروس و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که برای مسافرانی که قصد سفر هوایی دارند، در این دوران که کروناویروس گسترش پیدا کرده و تمامی صنایع و کسب‌وکارها را تحت تأثیر قرار داده است، فقط لغو یا عدم لغو پروازها نباید مهم باشد، چراکه بسیاری از ایرلاین‌های جهان افزون بر آن که برخی از پروازها را لغو کرده‌اند، قوانین را هم تغییر داده‌اند – قوانینی که به شدت روی مسافران تأثیرگذار هستند.

گزارشی که businesstraveller در همین راستا منتشر کرده نشان از تغییر وسیع در قوانین بسیاری از ایرلاین‌های جهان دارد.

کروناویروس و سردرگمی مسافران در فرودگاه‌ها

خلاصه آن که ازآن‌جاکه گسترش کروناویروس در جهان به مرحله‌ی پاندمیک رسیده، در بسیاری از پروازهایی که روزانه صورت می‌گرفتند اختلال ایجاد شده. یا پروازها لغو شده‌اند یا تعدادشان کاهش یافته است. در این بین مسافرانی که بدون اطلاع از لغو پروازها به فرودگاه‌ها می‌روند به بن‌بست می‌خورند. این وضعیت برای کسانی که فرصتی برای ماندن در کشوری دیگر ندارند و باید هرچه سریع‌تر به کشور خود بازگردند از همه بدتر است. باید منتظر ماند و دید که این وضعیت بغرنج کِی و چگونه به پایان می‌رسد؟

در آخر آن که اگر تجربه‌ای از سردرگمی در فرودگاه‌ها یا آگاهی از لغو پرواز در آخرین ثانیه دارید لطفاً از طریق قسمت نظرات آن را با ما و کاربران در میان بگذارید.

ارسال پاسخ