آیا می‌توان با وجود کرونا در هتل‌ اقامت داشت؟

پس از تقریبا سه ماه قرنطینه، کم کم مرزهای کشورهای مختلف به روی گردشگران باز شده و موزه‌ها کم و بیش شروع به کار کرده‌اند و همچنین برخی از اقامتگاه‌ها آماده پذیرش میهمانان خود هستند. هرچند هنوز خطرات ناشی از سفر در دوران کرونا، چه در طول سفر چه در مقصد، پابرجاست و همچنان پیشنهاد می‌شود تا جای ممکن در خانه بمانید اما با اینحال شروع فصل تابستان برای بسیاری، شروع فصل سفر است. بنابراین اگر تصمیم گرفتید سفر کنید و در هتل اقامت داشته باشید باید نکاتی را برای امن‌تر ماندن رعایت کنید. هرچند، این به معنای مصون بودن ۱۰۰% شما در برابر آلوده شدن به ویروس یا پخش کردن آن نیست.

نکات مهم در سفر برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹

پیش از هر چیزی باید مشخص کنیم که راهنمای مرکز محافظت و کنترل بیماری‌ها به وضوح اعلام کرده است که سفر کردن احتمال ابتلا یا پخش کردن کرونا را افزایش می‌دهد. این مساله یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین مسائلی است که صنعت گردشگری را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. با اینحال، هتل‌ها و اقامتگاه‌ها نیز با توجه به پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شوند و از سوی دیگر شما نیز باید در طول سفر از همه لحاظ از خودتان و دیگران در برابر بیماری محافظت کنید. برای شروع این نکته را در نظر داشته باشید: فرض را بر این بگیرید که همه اطراف شما مبتلا به این ویروس هستند، از جمله خود شما! بنابراین پیش از هرچیزی ماسک زدن را فراموش نکرده و از سایر افراد فاصله بگیرید.

تماس با سطوح آلوده دیگر همانند قبل نگران کننده نیست اما نباید آن را نادیده گرفت. بنابراین در اتاق‌های هتل‌ها و میزهای رستوران‌ها، پس از لمس اجسام و سطوح حتما دستان خود را شسته یا ضد عفونی کنید. هرچند هتل‌ها ملزم هستند تا تمامی سطوح را روزانه به طور کامل ضدعفونی کنند.

نکاتی که پیش از رزرو هتل باید در نظر بگیرید

همانطور که اشاره کردیم هیچ راهی وجود ندارد که شما متوجه شوید آیا هتلی که اقامت می‌کنید ۱۰۰% سالم است یا خیر. بنابراین بخش زیادی از سالم ماندن شما در سفر به خودتان بستگی دارد. با اینحال، می‌توانید نکاتی را هنگام رزرو هتل در نظر بگیرید. بهتر است اقامت در هتل‌هایی که توالت آن برای چند اتاق مشترک است را فعلا کنار بگذارید. همچنین هنگام رزرو هتل به امکانات هتل از جمله تهویه هوا توجه داشته باشید. اگر امکانش برایتان وجود دارد با مدیریت هتل تماس بگیرید و سوالاتی را در رابطه با تهویه هوا، وجود ژل ضدعفونی کننده در هتل و لابی بپرسید. همچنین برای اینکه اقامتی سالم‌تر داشته باشید بهتر است به دنبال اماکنی بگردید که تهویه کننده با فیلتر هپا دارند. اگر در اقامتگاه محلی ساکن هستید در صورت امکان با خودتان تصفیه کننده هوای سیار با فیلتر HEPA ببرید. با این کار می‌توانید هوای اتاقی که در آن اقامت می‌کنید را تصفیه کنید تا همیشه بتوانید هوای تازه تنفس کنید. باز شدن پنجره اتاق می‌تواند به تهویه هوا کمک کند.

آیا می‌توان با وجود کرونا در هتل‌ اقامت داشت؟
کارکنان هتل‌ها باید تا زمانی که خطر این ویروس از بین نرفته تمام مدت از ماسک استفاده کنند.

چطور اقامت امن‌تری داشته باشیم؟

وقتی که مطمئن شدید تا حد زیادی اقامتگاهی که انتخاب کرده‌اید نکات بهداشتی را رعایت می‌کند، باید تمام تلاشتان را بکنید تا در معرض بیماری قرار گرفتن را به حداقل برسانید.

  • ماسک زدن و رعایت فاصله تا ۲ متر را پیش از هر چیزی در نظر بگیرید.
  • مدت زمانی که در فضای بسته بدون تهویه هوا قرار می‌گیرید را به حداقل برسانید. شاید بهتر باشد در هتل به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
  • سعی کنید تا جای ممکن به چیزی دست نزنید. مثلا هنگام بالا رفتن از پلکان نرده‌ها را نگیرید. باز هم شاید بهتر باشد از آسانسور استفاده نکنید چرا که دکمه‌های آسانسور بیش از هر چیزی توسط اشخاص مختلف لمس می‌شوند.
  • حتما ژل یا مایع ضد عفونی کننده همراهتان داشته باشید. وقتی در سفر هستید نمی‌دانید چقدر با اشیاء و نقاط آلوده ممکن است تماس داشته باشید و همه جا امکان شستشوی دستانتان وجود ندارد. بنابراین حواستان باشد دائم دستانتان را تمیز کنید.
  • اگر استخر یا باشگاه ورزشی هتل باز است و می‌خواهید از آن استفاده کنید، با رعایت فاصله و داشتن ماسک به این اماکن بروید. بخصوص باشگاه ورزشی دارای دستگاه‌های مختلفی است که در طول روز ممکن است اشخاص مختلفی به آن دست زده باشند. همچنین فضای بسته‌ است که بهتر است از ماندن در آن در طولانی مدت بپرهیزید.
  • برای وسایل شخصی خودتان، همانند کارت اعتباری، کلید، گواهینامه رانندگی، و مدارک شناسایی، یک ساک پلاستیکی زیپ دار تهیه کنید. این وسایل ممکن است در طول سفر به دست اشخاص مختلف داده شود، بنابراین آن را از داخل ساک بیرون کشیده و مجدد در آن قرار دهید تا در صورت آلوده شدن، شما تماسی با آن نداشته باشید. سپس در اولین فرصت آن‌ها را ضدعفونی کنید.
  • ساک و وسایلتان را خودتان حمل کنید.
  • اگر در رستوران هتل برای صرف غذا حضور داشتید، در صورتیکه میز شما توسط مایع ضد عفونی کننده تمیز نشد از کارکنان آنجا بخواهید تا این کار را برایتان انجام دهند. اگر خیلی نگران هستید که میزی که استفاده می‌کنید آلوده باشد، پیش از سرو غذا روی میز و در محدوده‌ای که دستانتان لمس می‌کند یک دستمال تمیز قرار دهید تا مطمئن شوید دستتان با سطوحی که احتمال دارد آلوده باشد برخوردی ندارد.
  • اگر در طول سفر به رستوران می‌روید، بهتر است رستوران‌های فضای باز را انتخاب کنید.
آیا می‌توان با وجود کرونا در هتل‌ اقامت داشت؟
رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌های ارائه شده می‌تواند تا حد زیادی شما را از ابتلا به ویروس کرونا در طول سفر محافظت کند اما در نظر داشته باشید که این محافظت ۱۰۰ درصد نیست و همیشه ممکن است در طول سفر ریسک ابتلا به این بیماری را داشته باشید.

سخن پایانی

فراموش نکنید، این فقط شما نیستید که در طول سفر ممکن است در خطر ابتلا به کرونا قرار داشته باشید. باید تا جای ممکن است سایرین فاصله بگیرید چرا که شاید خود شما ناقل این ویروس باشید بدون اینکه علائمی داشته باشید. رعایت نکات بهداشتی در طول سفر هم شما و هم اطرافیان را تا حد زیادی از ابتلا به ویروس کرونا دور می‌کند. اما حتی اگر تمامی مواردی که در این مطلب گفته شد را هم رعایت کنید هنوز یک درصد احتمال اینکه در سفر به این ویروس مبتلا شوید یا آن را پخش کنید وجود دارد. بنابراین، احتیاط شرط اول است. شاید شما به یک تعطیلات نیاز داشته باشید، اما کووید-۱۹ در حال حاضر هیچ روزی را مرخصی نمی‌گیرد!

ارسال پاسخ