دوست‌داران گیم‌آف‌ترونز: این‌جا می‌تواند مقصد بعدی سفرتان باشد

یک منظره از شهر والتا [Valletta]، پایتخت پر جنب‌وجوش کشور مالت، شامل دریای مدیترانه، بناهای با معماری باروک و دروازه‌ی جدید و پرابهت شهر والتا – یعنی Renzo Piano – است. کم‌تر کسی است که دانسته باشد کشور مالت – این کشور کوچکِ جنوب ایتالیا – با تمام کوچکی‌اش پر است از زیبایی‌ها. سواحل زیبایی در حاشیه‌های جزایر این کشور کم‌جمعیت وجود دارند که هر یک می‌توانند مقصدی عالی برای سفری فراموش‌نشدنی به حد واسط اروپا و آفریقا باشند.

مالت کشوری قدیمی است و از حدود ۶ هزار سال پیش از میلاد محل زندگی انسان‌ها بوده. موقعیت استراتژیک این کشور، میان سیسیل و قاره‌ی آفریقا، موجب شده که در چهارراه تاریخ جهان باشد و ماجراهای بسیاری را از سر بگذراند. مالت ترکیبی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و فرهنگی و تاریخی و مدرن را در خود دارد. آثاری بسیار از حکومت‌ها و امپراتوری‌های نامدار تاریخ از جمله فینیقی‌ها، رومی‌ها، یونانی‌ها، عرب‌ها، اسپانیایی‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها در بسیاری از مناطق این کشور دیده می‌شوند.۴

کشور مالت

مالت کشوری امن و البته نسبتاً ارزان [در قیاس با سایر کشورهای اروپایی] به شمار می‌رود. هتل‌های این کشور با وجودی که وضعیتی عالی دارند قیمت‌شان کاملاً قابل‌قبول است، آب و هوا عالی است و فضا در کل به‌خوبی برای یک سفر تفریحی فراموش‌نشدنی فراهم است. این‌ها را گفتم که مقدمه‌ای باشد برای ۸ دلیلی که در ادامه برای سفر به کشور مالت به دست می‌دهم، دلایلی که یکی‌شان برای عاشقان سریال بازی تاج و تخت بسیار قابل توجه است.

دلایل سفر به کشور مالت

۱- گشت‌وگذار در شهر دل‌انگیز والتا

شهر والتا

شهر والتا، پایتخت زیبای کشور مالت، است. این شهر بسیار کوچک است ولی کوچکی آن هیچ مانع از زیبایی‌های بسیارش نشده است. والتا برای دیوارهای‌اش، برای کلیساهای زیبای‌اش و سازه‌های باروک‌اش مشهور است. این شهر در قرن شانزدهم توسط شوالیه‌های St. John بر روی صخره‌ی خشک شبه‌جزیره‌ی Mount Sceberras ساخته شده. والتا در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ به‌مثابه‌ی پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شده. کافه‌های بسیار، کلیساهای زیبا، چشم‌اندازهای حیرت‌آور دریای مدیترانه و پیاده‌روهای خاص و منحصربه‌فرد از جمله چیزهایی هستند که در این شهر منتظرتان اند.

والتا بزرگ‌ترین شهر مالت نیست، اما مهم‌ترین شهر آن به شمار می‌رود. این شهر تلفیقی از طبیعت زیبا، سنت اروپا-آفریقا و مدرنیته‌ی اروپایی است. قطعاً در این شهر به شما خوش خواهد گذشت.

۲- اقامت ارزان‌تر

در بالا هم اشاره کردم که اقامت در مالت به نسبت سایر کشورهای اروپا هزینه‌ی کمتری می‌طلبد. این هزینه‌ی کمتر برای اقامت در کشور مالت به معنای آن نیست که اقامت‌گاه‌های این کشورِ جزیره‌ای کیفیتی بالا ندارند. ۱۳ هتل پنج‌ستاره و لوکس با کلی امکانات در این کشور هستند که هر یک می‌توانند با توجه به شرایط شما گزینه‌ای مناسب باشند، چه بخواهید در دروازه‌ی والتا اقامت کنید و چه آن که مشرف به خلیج St. Georges باشید و چشم‌اندازتان دریای نلیگون مدیترانه باشد.

۳- مزه‌کردن طعم‌های گلچین‌شده

مالت در طی تاریخ طولانی‌اش جزو امپراتوری‌ها و حکومت‌هایی مختلف با فرهنگ‌هایی گوناگون بوده و امروزه با وجودی که زبان ایتالیایی، مالتی و انگلیسی در این کشور رایج‌تر اند، در ترکیبی از فرهنگ‌هایی متعدد است. این ترکیب و تلفیق فرهنگ‌های متعدد موجبات تنوع بالا در غذاهای مورد استفاده در مالت را فراهم آورده و بنابراین به این کشور که سفر کنید و سری به رستوران‌های بزرگ و کوچک آن که بزنید خواهید دید که در چه اندازه و وسعتی گزینه‌های غذایی در پیش‌روی‌تان هستند.

کمتر کسی است که انکار کند در سفر به مقصدی جدید، خواهان مزه‌کردن طعم غذاهای جدید نیست، پس چه بهتر که این غذاها طعمی گلچین‌شده داشته باشند. در سفر به کشور مالت لذت‌بردن از صرف غذاهای خوش‌طعم مدیترانه‌ای، آفریقایی، اروپایی، عربی و … را تجربه خواهید کرد.

۴-  بازدید از اماکن مذهبی

در سالِ ۶۰ پس از میلاد مسیح بود که سنت‌پاول با پا گذاشتن به جزیره‌ی مالت موجب شد که مسیحیت هم به این جزیره پای بگذارد و از آن زمان تا کنون مسیحیت در پوست و گوشت و استخوان فرهنگ مالتی لانه گزیده و عناصر مذهبی را در بسیاری از عناصر زندگی روزمره‌ی مردمان مالت می‌توان دید. امروز بیش از ۳۶۰ کلیسا و نمازخانه در مالت وجود دارند که برخی‎شان معماری‌ای زیبا و عالی دارند و در زمره‌ی جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی مالت قرار دارند. از این کلیساها بازدید کنید و خصوصاً بازدید از کلیسای St. John [مکان بزرگ‌ترین نقاشی کاراوجو یعنی Beheading of St. John the Baptist و همچنین پرتره‌ی شاهکار او از  St. Jerome] را مغفول نگذارید.

۵- کاوش در جزایر خواهر مالت

جزایر خواهر مالت

کشور مالت جز جزیره‌ی مالت از دو جزیره‌ی مسکونی دیگر با نام‌های کومینو [Comino] و گُزو [Gozo] برخوردار است، جزایری که با نام جزایر خواهر مالت هم می‌شناسندشان. این‌ها نیز جزایری تاریخی اند و اگر به تاریخ و فرهنگ ملل علاقه دارید خوب است که در سفرتان به کشور مالت سری هم به این جزایر بزنید. در جزیره‌ی گُزو یک معبد که گفته می‌شود مربوط به پیش از تاریخ است، با نام Ġgantija، وجود دارد که بد نیست از آن بازدید کنید. همچنین در اطراف جزیره‌ی کومینو امکان لذت‌بردن از تفریحات ساحلی و خصوصاً غواصی برای‌تان فراهم است.

۶- لذت‌بردن از زندگی شبانه

زندگی شبانه در کشور مالت

از مراکز اصلی زندگی شبانه در دریای مدیترانه همین کشور مالت است، کشوری که در زمان‌های مختلف دی‌جی‌های زیادی از کشورهای دیگر به سوی آن روانه می‌شوند و در کلاب‌ها و کافه‌های این کشور زندگی شبانه را برقرار می‌کنند. اگر در سفرهای خارجی خود از زندگی شبانه لذت می‌برید قطعاً از سفر به مالت پشیمان نخواهید شد.

اصلی‌ترین جایگاه زندگی شبانه در مالت Paceville است، جایی که گروه‌های موسیقی در ساحل در نزدیکی St. Julians اقامت می‌کنند و فضایی عالی برای زندگی شبانه فراهم می‌آورند.

۷- غواصی

غواصی در کشور مالت

آب‌های اطراف جزایر مالت همواره به عنوان بهترین مکان‌ها برای غواصی در دریای مدیترانه شناخته شده‌اند. آب‌های شفاف، صخره‌های منحصر به فرد و غارهای زیبا از جمله عواملی هستند که دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند و مالت را به یکی از بهترین مکان‌های اروپا برای غواصی و اسنورکلینگ تبدیل کرده‌اند.

غواصی در زیر آب‌های اطراف مالت فرصت رودررو شدن با خرچنگ‌ها، اختاپوس‌ها و کلی موجود دریایی دیگر را برای غواصان فراهم می‌سازد.

۸- کاوش در مکان‌های نمادین سریال‌ها و فیلم‌ها

کشور مالت

مالت در سال‌های اخیر پای ثابت بسیاری از سریال‌ها و فیلم‌های حماسی و تاریخی بوده است. کلیساها، قلعه‌ها و ارگ‌های این کشور با شکل و شمایلی بسیار زیبا موجب شده‌اند که کارگردانان زیادی یا برای گرفتن چند صحنه و یا حتی برای ضبط کل یک فیلم کشور مالت و جزایر زیبای آن را برگزینند.

مالت خود را از طریق فیلم تروی و فیلم گلادیاتور وارد پرده‌های سینما و نمایشگرهای خانگی کرده، اما مهم‌تر از آن‌ها این کشور محل فیلمبرداری فصل اول سریال مشهور بازی تاج و تخت یا گیم‌آف‌ترانز بوده است.

تالاب آبی کومینو محل گرفتن سکانس‌هایی از فیلم Swept Away با بازی مدونا و مینی‌سریال Helen of Troy بوده و جز این‌ها یک دهکده‌ی سینمایی که برای Popeye [1980] ساخته شده‌است هم می‌تواند مکانی عالی برای گردش و کاوش باشد.

***********

در آخر از شما دعوت می‌کنم که اگر قصد سفر به مالت را دارید و به‌دنبال ویزای شینگن مالت هستید از خدمات دریافت ویزای شینگن آژانس ساحل شنی استفاده کنید. برای این منظور تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منبع: afar

ارسال پاسخ

19 − 5 =