نگاهی به کلیسای سنت استفان وین | شکوه معماری سده‌های میانه

کلیسای جامع سنت استفان مشهورترین کلیسای کل کشور اتریش است و در شهر وین قرار دارد. این کلیسا در قرن دوازدهم ساخته شده و در طی چند سده‌ای که از ساخت آن گذشته همواره یکی از مهم‌ترین کلیساهای کل اروپا بوده‌است. در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی کلیسای سنت استفان در وین پرداخته خواهد شد. با هم مروری بر تاریخچه‌ی این کلیسا خواهیم داشت و پس از آن به شاخص‌ترین عناصر معماری در ساختمان این کلیسا خواهم پرداخت.

ضمناً سفر به وینِ اتریش از طریق تورهای خارجی مرکز ساحل شنی امکان‌پذیر است. تور اتریش و تور وین بهترین تورهای ما برای سفر به وین هستند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد تورها و رزرو آن‌ها می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

کلیسای سنت استفان

معرفی کلی کلیسای سنت استفان + تاریخچه

کلیسای جامع سنت استفان بزرگ‌ترین کلیسای کل کشور اتریش و محل اقامت اسقف اعظم وین یعنی Christoph Cardinal Schönborn است. این کلیسای زیبایی که در حال حاضر وجود دارد بر روی ویرانه‌های کلیسای اولیه با همین نام ساخته شده است. این کلیسا در قرن چهاردهم ساخته شده، اما کلیسای اولیه در قرن دوازدهم، به طور دقیق در سال ۱۱۴۷، ساخته شده است.

در اواسط قرن دوازدهم میلادی، وین شهری مهم در تمدن ژرمن بود. در این شهر ۴ کلیسا وجود داشتند که برای نیازها مناسب نبودند. این‌گونه شد که در سال ۱۱۳۷ اسقف Passau Reginmar و  Margrave Leopold چهارم، معاهده‌ی Mautern را امضا کردند و بر طبق این معاهده یک سری اتفاق‌ها قرار شد بیافتند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ساخت کلیسای سنت استفان اشاره کرد.

کلیسای اولیه در سال ۱۱۶۰ تقریباً کامل شد اما در سال ۱۲۵۸ این کلیسا دچار آتش‌سوزی شد و بخش‌های متعددی از آن سوخته شدند و چند دهه بعد بود که بازسازی‌های اساسی‌ای در کلیسا صورت گرفتند و شکل و شمایل کلیسا تقریباً به این شکلی در آمد که در حال حاضر وجود دارد.

مهم‌ترین آسیبی هم که این کلیسا در چند سال اخیر دریافت کرده به سال ۱۹۴۵ برمی‌گردد. آن زمان که سربازان شوروی وارد شهر شدند یک سری غارتگر غیرنظامی موجب آسیب به سقف کلیسا شدند که البته مدت‌زمانی بعد به خوبی اصلاح و بازسازی شد.

کلیسای سنت استفان

عناصر شاخص معماری کلیسای سنت استفان

کلیسای سنت استفان از لحاظ معماری یکی از شاهکارهای مربوط به قرون وسطی است و اصلاً شاخص‌ترین علت شهرت این کلیسا در سطح اروپا و جهان معماری آن است. هم از لحاظ قسمت خارجی و هم از لحاظ قسمت داخلی معماری این ساختمان کاملاً چشم‌گیر است.

چنان‌که در تصاویر دیده‌اید برج‌های این ساختمان بسیار مرتفع و البته بسیار زیبا هستند؛ اما از میان برج‌های این کلیسا یک برج مرتفع در آن سوی ساختمان هست که ۱۳۶ متر ارتفاع دارد و مردمان وین آن را با نام Steffl می‌شناخته‌اند و می‌شناسند. گفته می‌شود ساخت این برج [که با نام برج جنوبی هم شناخته می‌شود] ۶۵ سال طول کشیده، یعنی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۴۳۳ میلادی. هنوز هم پس از چندین قرن از ساخت این برج، مرتفع‌ترین سازه‌ی کل وین همین برج است.

کلیسای سنت استفان

این برج در زمان محاصره‌ی وین در سال ۱۵۲۹ و همچنین مدتی بعد در سال ۱۶۸۳ به عنوان مکان اصلی برای مشاهده استفاده شده است. در نوک این برج هم یک نشان امپراطوری با دو عقاب مربوط به دوران هابسبورگ وجود دارد.

دو برج دیگر این کلیسا هم در سمت شرق و غرب درب ورودی کلیسا قرار دارند. این برج‌ها ۶۵ متر ارتفاع دارند و با نام Heidentürme شناخته می‎‌شوند.

عنصر شاخص دیگری که در معماری بیرونی کلیسای سنت استفان دیده می‎‌شود و نقشی مهم در عظمت آن دارد سقف این کلیسا است. ارتفاع سقف کلیسای سنت استفان ۱۱۱ متر است و با ۲۳۰ هزار کاشی عالی و زیبا پوشانده شده‌است. دو عقابی که بر روی سقف دیده می‌شوند، دو عقابی که از طریق جفت‌هم گذاشتن کاشی‌ها به وجود آمده‌اند، نشانه‌ای از امپراتوری بزرگ هابسبورگ هستند، امپراتوری‌ای که برای مدتی طولانی بر وین و اتریش حکومت کردند.

کلیسای سنت استفان

درون این کلیسا هم بسیار زیباست و عناصر مشهور و زیبای زیادی درون آن هستند که لیاقت بازدید دارند. قبر امپراتور فردریک سوم یکی از عناصری است که با ورودتان به کلیسا می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. ساخت قبر او بیش از ۴۵ سال طول کشید و ۲۵ سال قبل از مرگ او آغاز شد.

این قبر از سنگ مرمر قرمز ساخته شده و از حکاکی‌های زیادی برخوردار است. ضمناً در اطراف قسمت بالایی آن هم بیش از ۲۴۰ مجسمه وجود دارند و قابل بازدید هستند.

در درون کلیسای سنت استفان، چندین نمازخانه هم وجود دارند که از جمله‌ی مشهورترین‌های آن‌ها می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

  • نمازخانه‌ی سنت‌کاترین [St. Katherine]: این نمازخانه در پایه‌ی برج جنوبی قرار دارد و نمازخانه‌ی تعمید است. در اواخر قرن پانزدهم ساخته شده.
  • نمازخانه‌ی سنت‌باربارا [St. Barbara]: این نمازخانه در پایه‌ی برج شمالی واقع شده و عمدتاً برای عبادت و دعا استفاده می‎شود.
  • نمازخانه‌ی سنت‌الیجوس [St. Eligius]: این نمازخانه در گوشه‌ی جنوبی قرار دارد و برای نماز و دعا استفاده می‎شود.
  • نمازخانه‌ی صلیب: این نمازخانه در گوشه‌ی شمال شرقی کلیسا قرار دارد و محل دفن Eugene of Savoy است. این‌جا مکانی است که در سال ۱۷۹۱ هم محل مراسم مرگ موتسارت بوده‌است. درب آن به روی عموم باز نیست.
درون کلیسای کلیسای سنت استفان
نمایی از درون کلیسای سنت استفان

ضمناً هر یک از این نمازخانه‌ها هم از محراب‌هایی برخوردار اند، در کل قسمت اصلی کلیسای سنت استفان ۱۸ محراب دارد. از شاخص‌ترینِ این محراب‌ها هم می‌توانم به محراب High اشاره کنم. این محراب در ۷ سال و در میان سال‌های ۱۶۴۱ و ۱۶۴۷ ساخته شده. در واقع این محراب جزئی از اولین بازسازی کلیسا به سبک باروک بوده است. این محراب را اصلی‌ترین محراب کلیسا می‌دانند و در واقع نمادی از سنگسار سنت استفان است.

چند نکته در مورد کلیسای سنت استفان در وین

st stephen's cathedral vienna

۱- همانطور که گفتم کلیسا بارها بازسازی شده و اصلاً بازسازی این کلیسا و مرمت جای‌جای آن از همان زمانی که ساخته شده تا زمان حاضر همواره یک روند ثابت بوده‌است. از ابتدای سده‌ی بیست و یکم بارها این کلیسا بازسازی شده و عمده‌ی تلاش‌ها برای بازسازی آن در قسمت برج جنوبی، همان برج مرتفع، بوده‌اند. سیستم گرمایش کلیسا هم در چند سال اخیر تغییر کرده است. قبلاً از شومینه برای گرمایش کلیسا استفاده می‌شد که دوده تولید می‌کرد، اما در حال حاضر از دستگاه‌های متعددی در جای‌جای کلیسا استفاده می‌شود.

۲- یک منبر سنگی درون کلیسا وجود دارد که بد نیست از آن بازدید کنید. بسیاری این منبر سنگی را از شاهکارهای سبک گوتیک به شمار می‌آورند. این منبر دارای ۴ مجسمه از ۴ قدیس کلیسا است که هر یک در حالتی خاص قرار دارند و نمایانگر مراحل مختلف زندگی هستند.  در زیر این منبر هم یکی از مشهورترین عناصر کلیسا یعنی Fenstergucker قرار دارد و گویا تصویری از کسی است که این منبر را ساخته.

Fenstergucker

۳- در کشور اتریش به موسیقی اهمیتی بسیار داده می‌شود و در طی چند قرن گذشته کلیسای سنت استفان میزبان کنسرت‌ها و اجراهای موسیقی کلاسیک و سایر سبک‌ها بوده. می‌گویند موتسارت در این کلیسا ازدواج کرده و، همانطور که در بالا هم گفتم، مراسم مرگ او هم در همین کلیسا برگزار شده‌است. هایدن، استاد موتسارت و پدر سمفونی، هم در این کلیسا اجرا داشته است. این کنسرت‌ها مخصوص گذشته نیستند بلکه هنوز هم در سنت استفان کنسرت‌هایی برگزار می‎شوند. رزرو بلیط این کنسرت‌ها و در کل آگاهی از تمامی آن‌ها از طریق کلیک این لینک امکان‌پذیر است.

۴- این کلیسا از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب قابل بازدید است. یکشنبه‌ها و روزهای تعطیل رسمی ساعات باز بودن کلیسا از ۷ صبح تا ۱۰ شب است.

۵- بازدید از کلیسا رایگان است، اما برای بازدید از برخی مکان‌های داخل کلیسا می‌توانید تور رزرو کنید. رزرو تورهای گردش در کلیسا نیاز به پرداخت مبلغی دارد.

۶- آدرس: Stephansplatz 3, 1010 Wien, Austria

۷- برای دسترسی به کلیسا می‌توانید از میان وسایل حمل و نقل وین، از U-Bahn استفاده کنید. U-Bahn متروی وین است و ایستگاه Stephansplatz در خط U3 نزدیک‌ترین ایستگاه به کلیسای سنت استفان است.

۸- Stephansplatz یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های وین است و بنابراین می‌توانید قبل یا بعد از بازدید از کلیسای سنت استفان گشتی در این میدان داشته باشید. دو تا از خیابان‌های مشهور منتهی به این میدان Graben و Karntner هستند. این خیابان‌ها چندین بوتیک و مرکز خرید و کافه و رستوران در خود دارند و قطعاً گشتی دو سه ساعته در آن‌ها از بهترین کارهایی است که می‌توانید در طی سفر به وین انجام دهید.

بازدید از کلیسای سنت استفان در تور وین

برای بازدید از کلیسای سنت استفان می‌توانید از طریق تور وین یا تور اتریش مرکز ساحل شنی به وین سفر کنید. هم تور وین و هم تور اتریش از بهترین تورهای ساحل شنی برای سفر به وین هستند. گشت شهری، رزرو بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل، پرداخت هزینه‌های ورودی، لیدر تور، بیمه‌ی مسافرتی و کلی سرویس دیگر از جمله خدمات تور وین و تور اتریش مرکز ساحل شنی هستند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد تور وین و تور اتریش و همچنین رزرو این تورها با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: tripsavvy | wikipedia

ارسال پاسخ