۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

کلیسای کاتسخی گرجستان | مکانی برای عزلت‌نشینان

هر انسانی با عقاید خویش زنده است و با تأثیرپذیری از این عقاید است که چگونگی زیستن‌اش شکل می‌گیرد [البته در این بین چگونگی زیستن نیز تأثیر زیادی بر عقاید هر انسان می‌گذارد]. عقاید برخی از انسان‌ها در طی تاریخ مجاب‌شان کرده که به دور از آدمیان و در تنهایی و خلوت محض بزیند؛ در مکانی فارغ از انسان و هیاهو، مکانی زیر زمین یا بالاتر از سطح زمین. در میان این انسان‌های عزلت‌گزین، برخی بوده‌اند که توانسته‌اند به خواست‌شان جامه‌ی عمل بپوشانند. مشهورترینِ آن‌ها شاید دیوژن یا دیوگانس کلبی باشد که در خُمی می‌زیست و پشت‌پا زده‌بود به هرآن‌چه که به دنیا و «ناپایداری‌ها» تعلق داشت. گویا یکی از افرادی که به عزلت‌نشینی علاقه داشته و به‌دنبال عقاید ریاضت‌کشانه‌ی مسیحی خود در پی مکانی برای فراغت از هیاهوی انسان‌ها بوده، بنایی را در بالای سنگی ساخته که امروزه از آن با نام‌های کلیسای کاتسخی – صخره‌ی کاتسخی و کلیسای صخره‌ای یاد می‌شود.

کلیسای صخره‌ای در کشور گرجستان قرار دارد و یکی از جاذبه‌های گردشگری این کشور به‌حساب می‌آید. در ادامه بیش‌تر برای‌تان خواهم گفت که این بنای تاریخی چه وضعیتی دارد.

katskhi pillar

کلیت کلیسای صخره‌ای یا کلیسای کاتسخی گرجستان

صخره‌ای با ارتفاع ۴۰ متری در غرب کشور گرجستان وجود دارد که قدمت آن به سده‌های متمادی می‌رسد. این صخره میزبان کلیسایی قدیمی است و به‌سبب نزدیکی‌اش به روستای Katskhi از آن با همین نام یاد می‌شود. مردمان این روستا و برخی مناطق اطراف، افسانه‌ها و داستان‌های مختلف و متعددی پیرامون این صخره ساخته‌اند و در طی سده‌های مختلف آن‌ها را به صخره‌ی کاتسخی نسبت داده‌اند. تا سال ۱۹۴۴ که برخی تحقیقات در باب این صخره آغاز شد داستانی مستدل پیرامون این صخره وجود نداشت و هرآن‌چه که بود ماجراهایی بود که مردمان آن ناحیه بی هیچ پایه و اساس قابل قبولی ساخته بودند.

پس از ۱۹۴۴ و حول و حوش ۵۰ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۹ باری دیگر تحقیقات در باب ماجرای این صخره آغاز شدند و تا ۲۰۰۹ به طول انجامیدند.

کلیسای صخره ای گرجستان | کلیسای کاتسخی

تاریخچه کلیسای کاتسخی گرجستان

در متون تاریخی اولین اشاره‌ای که به کلیسای کاتسخی یا بهتر است بگویم ستون یا صخره‌ی کاتسخی شده، متنی است مربوط به مورخ و محقق گرجی قرن هجدهمی، Prince Vakhushti، که آورده است:

در دره‌ای یک سنگ مرتفع وجود دارد که کلیسایی هم در بالای آن واقع است. هیچ کسی نمی‌تواند از این سنگ بالا برود و اصلاً معلوم نیست که در گذشته چگونه توانسته‌اند به بالای آن بروند و کلیسا بسازند.

جز این دیگر هیچ نوشته‌ای مربوط به قبل از قرن بیستم وجود ندارد که توضیحاتی در باب این صخره در خود داشته باشد. همانطور که در بالا هم گفتم افسانه‌های محلی زیادی در اطراف این کلیسا هستند که متأسفانه ارزش علمی ندارند و درخور اعتنا نیستند.

در ۱۹۴۴ گروهی به رهبری کوهنورد  Alexander Japaridze و نویسنده Levan Gotua توانستند به بالای صخره‌ی کاتسخی صعود کنند و مشاهده‌های‌شان را بنویسند. Vakhtang Tsintsadze – معماری که با این گروه همراه بود – در سال ۱۹۴۶ نوشت که در بالای صخره‌ی کاتسخی بقایای دو کلیسا مربوط به قرون ۵ و ۶ میلادی وجود داشته‌اند و مربوط بوده‌اند به زندگی یک استایلیت مسیحی. استایلیت‌ها [Stylites] افرادی بوده‌اند که عقاید مسیحی‌شان به‌شدت با پرهیز و ریاضت همراه بوده و تا جای امکان دوری می‌کرده‌اند از انسان‌ها و برخی‌شان علاقه‌ای بسیار به ستون‌های بلند داشته‌اند و شاید بر این عقیده بوده‌اند که هر چه در ارتفاع بالاتری به عبادت بپردازند به خدا نزدیک‌تر خواهند بود. St. Simeon مشهورترینِ این افراد است و معروف است که سال‌های بسیاری را در بالای ستون زندگی کرده است.

در مطالعاتی که بعدها انجام شدند، Giorgi Gagoshidze – مورخ موزه‌ی ملی گرجستان – اظهار داشت که ساختمان روی سنگ از لحاظ ساختاری به قرن دهم میلادی بازمی‌گردد و محل زندگی یک استایلیت بوده‌است.

اما بعدها در همین مکان بقایای یک انبار شراب پیدا شد و این فرض که در این مکان راهبان و ریاضت‌کشان زندگی می‌کرده‌اند را تضعیف کرد.

katskhi pillar

پدر ماکسیم در بالای صخره

فارغ از تاریخچه و ماجرای گذشته‌ی این صخره که شویم، نکته‌ای که بسی قابل ذکر است این است که در دهه‌ی ۹۰ قرن بیستم، یعنی بیش از ۲۰ سال پیش، پس از فروپاشی کمونیسم در گرجستان و آغاز آزادی مذهب در این کشور، یک روحانی مسیحی با نام پدر ماکسیم [Father Maxim Qavtaradze] به بالای این صخره می‌رود و به کمک مردم مناطق اطراف و برخی از دوستان‌اش در کلیساهای اطراف، ساختمان‌های روی صخره را بازسازی می‌کند و یک نردبان ۴۰ متری هم از زمین تا بالای صخره می‌سازد؛ نردبانی که امروزه با نام «نردبانی به بهشت» مشهور است. مدت‌زمان بالا رفتن از نردبان از سطح زمین تا بالای صخره، ۲۰ دقیقه است.

کلیسای کاتسخی گرجستان

کلیسای کاتسخی گرجستان

پدر ماکسیم از آن دست انسان‌هایی است که هیچ علاقه‌ای به مراوده با انسان‌ها ندارد و خواهان آن است که دور از انسان‌ها و در خلوت برای خود زندگی کند و با خدای‌اش به راز و نیاز بپردازد. او درون کلیساها را بازسازی کرده و نمایی تازه به آن‌ها بخشیده است. ضمناً برای گذران زندگی هم از غذایی که دوستان‌اش و مردم اطراف برای او از طریق بالابر می‌فرستند استفاده می‌کند. هر از گاهی هم خود از طریق نردبان پایین می‌آید و مایحتاج‌اش را تأمین می‌کند.

کلیسای کاتسخی گرجستان

به سبب تلاش‌های یک عکاس برای ورود به کلیسا، راه برای آن که برخی روزنامه‌نگاران وارد کلیسا شوند باز شد و ماکسیم اجازه داد که از کلیسا بازدید شود. این گونه شد که تا همین چند وقت پیش مردان می‌توانستند وارد کلیسا شوند، اما امروز دیگر حتی مردان هم نمی‌توانند به بالای صخره بروند و از کلیسا دیدن کنند چرا که ماکسیم کاملاً عزلت‌نشین شده و تمایلی به مراوده با انسان‌ها ندارد. او در باب دلیل زندگی‌اش در این مکان می‌گوید:

من به سکوت نیاز دارم. اینجا، در این ارتفاع و در این سکوت، می‌توان حضور خدا را احساس کرد.

ماکسیم در جوانی انسان معتقدی نبوده و گناهان بسیاری کرده و در پی عیاشی بوده است. یک بار که به زندان می‌افتد با خود عهد می‌بندد که پس از رهایی از بند زندان، نحوه‌ی زیستن‌اش را تغییر دهد و این‌گونه می‌شود که از جوانی لاابالی تبدیل به مردی گوشه‌نشین و خدادوست می‌شود.

کلیسای کاتسخی گرجستان

katskhi pillar

او می‌گوید در دو سال اول هیچ امکاناتی در آن مکان نبوده و بعدها بوده که توانسته به کمک اطرافیان بهبودهایی در امکانات این مکان بدهد. امروز در پایه‌ی صخره‌ی کاتسخی یا کلیسای کاتسخی یک جامعه‌ی مذهبی به وجود آمده و کسانی هستند که در پایه‌ی این صخره به عبادت می‌پردازند و هفته‌ای چند بار خوراکی‌هایی به پدر ماکسیم می‌دهند.

کلیسای صخره ای گرجستان

سخن آخر

کلیسای کاتسخی یکی از جاذبه‌های گردشگری گرجستان است و کم نیستند کسانی که به گرجستان سفر می‌کنند و به دیدن این صخره و کلیسا می‌روند. البته در حال حاضر، همانطور که در بالا هم گفتم، کسی نمی‌تواند از پله‌ها بالا برود و از کلیسا دیدن کند، ولی در پایین صخره‌ها امکان قدم‌زدن و تماشای صخره وجود دارد. همچنین اطراف صخره نیز، همانطور که در تصاویر می‌بینید، طبیعت بسیار خوبی وجود دارد.

آدرس: گرجستان، روستای کاتسخی در منطقه‌ی ایمرتی [Imereti]

برای دیدن از این مکان و سایر مکان‌های دیدنی کشور گرجستان می‌توانید از تور گرجستان مرکز ساحل شنی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات لازم در باب تور گرجستان یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

منابع: dailymail | journalofnomads | huffpost

ارسال پاسخ

یک + دوازده =