۰۲۱-۵۷۹۳۸
۰۲۱-۵۷۹۳۸

گشت‌وگذاری تصویری در دبی مال

دبی مال یا دوبی مال از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین و مشهورترین مراکز خرید در جهان است و توانسته برای بخشی از کسانی که به دبی سفر می‌کنند یک انگیزه‌ی بزرگ باشد. دبی مال پر است از فروشگاه و سینما و کافه و کلی امکانات دیگر. این مرکز خرید به‌مثابه‌ی قسمتی از پروژه‌ی بزرگ برج خلیفه ساخته و پرداخته شد و خیلی زود، در همان سال اول، توانست هدف سازندگان آن، یعنی شرکت اعمار، را برآورده سازد؛ چرا که در همان سال اول بیش از ۳۰ میلیون نفر وارد آن شدند و قطعاً اکثر آن‌ها به خرید هم پرداختند.

در این نوشتار، ابتدا به‌‌صورت نکته‌وار اطلاعاتی در مورد دبی مال خواهم داد، پس از آن به طور کلی به معرفی بخش‌های مختلف این مرکز خرید خواهم پرداخت و در آخر همراه می‌شویم با تصاویر و توضیحات بازدیدکننده‌ای که به‌خوبی کل دبی مال را گشته و مورد بررسی قرار داده است.

نکاتی در مورد دبی مال

۱- دبی مال در سال ۲۰۰۸، دقیقاً در ماه نوامبر، افتتاح شد.

۲- از همان سال ۲۰۰۸ که این مرکز خرید گشایش یافته، تا امسال، هر ساله بازدیدکنندگانی میلیونی وارد این مرکز خرید شده‌اند. سال اول حدود ۳۹ میلیون نفر وارد دبی مال شده‌اند، این در حالی است که سال پیشین بیش از ۸۰ میلیون نفر از این مرکز خرید بازدید کرده‌اند.

۳- دوبی مال فقط دو سال پس از آن که تأسیس شد، یعنی در سال ۲۰۱۰، توانست عنوان بهترین مرکز خرید جهان را از آنِ خود کند. این امر در کنار جمعیت بالایی که در همان دو سال اول به این مرکز خرید رفتند و به خرید از آن پرداختند نشان می‌دهد که سازندگان و سرمایه‌گذاران این پروژه در همان ابتدا به بخش عمده‌ای از اهداف خود رسیدند و موفقیتی زودهنگام را تجربه کردند.

۴- افزون بر جایزه‌ی بهترین مرکز خرید دنیا در سال ۲۰۱۰، این مرکز خرید تا کنون چند جایزه‌ی دیگر دریافت کرده و چند رکورد دیگر هم برجا گذاشته است. بازدید ۶۵ میلیون نفری از دبی مال در سال ۲۰۱۲ موجب شد که این مرکز خرید به صدر پرطرفدارترین مراکز خرید جهان برود. ضمناً شیرینی‌فروشی‌ای در این مرکز خرید وجود دارد که عنوان بزرگ‌ترین شیرینی‌فروشی جهان را کسب کرده.

۵- بیش از ۱۲۰۰ فروشگاه در دبی مال فعالیت دارند. این فروشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف در حال فعالیت هستند، از پوشاک گرفته تا جواهرات و دستگاه‌های تکنولوژی.

اطراف دبی مال

بخش‌های مختلف دبی مال

در دبی مال، همانطور که گفتم، بیش از ۱۲۰۰ فروشگاه فعال هستند. اکثر این فروشگاه‌ها را می‌توان در چند دسته قرار داد از جمله:

 • پوشاک [همه‌نوع؛ از لباس مردانه و زنانه و بچگانه گرفته تا کیف و کفش]
 • جواهرات
 • خوراکی
 • دکوراسیون
 • آرایشی و بهداشتی
 • لوازم منزل
 • لوازم کودکان
 • لوازم سفر و کمپینگ
 • لوازم تکنولوژی [صوتی و تصویری]

بسیاری از برندهای معروف و معتبر جهان در این مرکز خرید فروشگاه دارند. به عنوان مثال اگر قصد خرید پوشاک داشته باشید و به مرکز خرید دبی مال وارد شوید به محصولات گوچی، دولچه اند گابانا، شانل، لاکوست، نایک، پوما، آرمانی و بسیاری از مشهورترین‌ها دسترسی خواهید داشت.

منطقه‌ای در دبی مال وجود دارد که با نام «Fashion Avenue» یا خیابان مد مشهور است. در این خیابان، هم شوی لباس برگزار می‌گردد، هم امکان خرید از اوت‌لت‌ها وجود دارد و هم آن که برندهای برتر لباس و اکسسوری جهان در این منطقه حضور دارند و امکان خرید از آن‌ها میسر است. گفتنی است بیشاز ۲۰۰ برند برتر جهان در این منطقه، یعنی خیابان مد، فعالیت دارند.

افزون بر برندهای برتر لباس، برندهای برتر لوازم تکنولوژی هم در دبی مال هستند. به طبقه‌ی دوم دبی مال که بروید شاهد فروشگاه‌های سامسونگ، هواوی، کانن و سونی خواهید بود. در طبقه‌ی همکف نیز فروشگاه اپل قرار دارد. بد نیست بدانید که درصد قابل توجهی از کسانی که وارد دبی مال می‌شوند قصد اصلی‌شان خرید لوازم تکنولوژی است.

همچنین در این مرکز، یک بازار با عنوان بازار طلا وجود دارد که در آن بیش از ۲۰۰ فروشگاه مخصوص فروش طلا و جواهرات هستند. قصد پول خرج‌کردن اگر داشته باشید می‌توانید به این بازار بروید و ببینید که چه جواهراتی در آن به فروش می‌رسند. خبر خوب این است که این قسمت از دبی مال به‌شدت تحت کنترل است و سخت‌گیری زیادی روی فروش محصولات اصل در آن وجود دارد. بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده به خرید طلا از این قسمت بپردازید.

گزارش گشت‌وگذار در دبی مال

هریسون یاکوب از آمریکا به دبی مال رفته و جای‌جای آن را گشته و عکس گرفته و تصاویری را که زحمت تهیه‌ی آن‌ها را کشیده با مخاطبین به اشتراک گذاشته است. در ادامه همراه با تصاویر هریسون یاکوب، به درون دبی مال یا دوبی مال می‌رویم:

گرمای دبی آزاردهنده است و فکر می‌کنم شاید بخشی از گردشگران برای رهایی از تیزی آفتاب است که وارد دبی مال می‌شوند. این مرکز خرید می‌تواند مأمنی برای فارغ‌شدن از شلاق‌های داغ آفتاب باشد.

بیرون دبی مال

در دبی با تِم و جَو خاورمیانه و فرهنگ اماراتی، گاهی عناصری از غرب نیز دیده می‌شوند. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، یک مکان با نام «خانه‌ی تگزاس» در نزدیکی دبی مال وجود دارد.

دوبی مال

ورودی‌های مختلفی برای دبی مال وجود دارند، اما ورودی‌ای که یاکوب از طریق آن به این مرکز خرید وارد شده، او را جلوی آتریوم ستاره کشانده است.

ورودی دبی مال

از برندهای معتبر و بزرگ آمریکایی هم کم در دبی مال نیستند؛ می‌بینید که Pizza Hut و KFC در کنار یکدیگر در این مرکز خرید فعالیت دارند.

برندهای معتبر در دبی مال

در تصویر زیر نیز دوتا از بهترین رستوران‌های آمریکایی این مرکز خرید در کنار یکدیگر قابل مشاهده اند: رد لوبستر و P.F.Change’s .

رستوران‌های دبی مال

دبی مال صرفاً دارای لوازم تکنولوژی و پوشاک و جواهرات و خوراکی نیست، بلکه برای کسانی که دوست‌دار هنر هستند نیز چیزهایی دارد. فروشگاه‌هایی در این مرکز خرید هستند که بهترین آثار هنری را عرضه کرده و به فروش می‌رسانند. تصویر زیر نمایش‌گر یکی از این فروشگاه‌ها یا در واقع گالری‌های هنر است.

گالری آثار هنری

خرید هم اگر نکنید، می‌توانید از دیدنی‌های این مرکز خرید دیدن کنید و لذت ببرید. یکی از آن‌ها همین آبشار است که از آن با عنوان آبشار انسانی یاد می‌شود. از طبقات اول تا چهارم این مرکز خرید امکان دیدن این آبشار و مجسمه‌های فایبرگلاس آن وجود دارد.

آبشار انسانی

یکی دیگر از دیدنی‌های این مرکز خرید، زمین اسکیت روی یخ است. بله در سرزمین بیابان‌ها، اماراتی‌ها توانسته‌اند زمینی برای اسکیت روی یخ فراهم کنند. درصد زیادی از کسانی که وارد این مرکز خرید می‌شوند به قصد اسکیت‌سواری روی این زمین یخی است. در این منطقه ۳۰۰ جایگاه برای تماشاگران و کلی سالن برای مربی‌ها و تمرین و … وجود دارد. ممکن است فکر کنید به سبب بیابانی‌بودن دبی، مردمان این سرزمین اسکیت‌سواران خوبی نیستند، اما آن‌گونه که یاکوب دیده هم گردشگران و هم خود اهالی دبی خیلی حرفه‌ای مشغول اسکیت‌سواری روی یخ بوده‌اند.

پیست اسکیت روی یخ دبی مال

ضمناً برای آن که بتوانید از اسکیت‌سواری در پیست سالنی اسکی لذت ببرید، نیازی نیست که لوازم مورد نیاز را از بیرون از مرکز خرید تهیه کنید، بلکه دقیقاً در خود این منطقه، یعنی پیست سالنی اسکیت، فروشگاهی مجهز برای فروش لوازم اسکیت وجود دارد و بنابراین می‌توانید هرآن‌چه که برای لذت‌بردن از این پیست اسکیت نیاز دارید را از این فروشگاه تهیه کنید.

فروشگاه لوازم اسکیت

بخش جالب دیگری که توسط یاکوب بررسی شده و تصویر آن را در زیر می‌بینید، بازار طلای دبی مال یا Souk است. یاکوب می‌گوید در ساخت و معماری این بازار از عناصر معماری خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار استفاده شده است. مغازه‌های طلافروشی، صنایع دستی سنتی عربی در کنار معماری زیبای‌شان مکانی عالی را برای گشت‌وگذار در این قسمت فراهم کرده‌اند. همانطور که در بالا هم گفتم، کنترل زیادی روی طلافروشان این قسمت وجود دارد و بنابراین امکان آن که فروشنده‌ای اجناس تقلبی بفروشد بسیار پایین است.

بازار طلا

نکته‌ی جالب آن که در مرکز این بازار طلا، یک آتریوم بزرگ وجود دارد که روی آن فسیل یک دایناسور که مربوط به ۱۵۵ میلیون سال پیش است قرار گرفته. عمدتاً به سبب دیدن از این فسیل هم که شده بخش زیادی از گردشگران وارد قسمت بازار طلا می‌شوند.

فسیل دایناسور در دبی مال

هریسون یاکوب پس از بازار طلا، به دیدن آکواریوم معروف دبی مال رفته و چند تصویر را نیز در این قسمت ثبت کرده است. آکواریوم بزرگ دبی مال دربردارنده‌ی گونه‌های زیادی از آبزیان است. گفته می‌شود حدود ۳۰ هزار جانور دریایی در این آکواریوم نگهداری می‌شوند. برای دیدن از آن می‌توان از تونلی که وسط آکواریم درست شده حرکت کرد و در این سو و آن سو انواع جانوران دریایی را مشاهده کرد. در زیرزمین آن نیز باغ وحشی وجود دارد که برخی نیز از آن دیدن می‌کنند.

آکواریوم دبی مال

مکان تفریحی دیگری که در دبی مال وجود دارد پارک واقعیت مجازی آن است. در این پارک، افراد با هر سن و جنسی، مشغول لذت‌بردن از بازی‌کردن با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی یا VR هستند. یاکوب چند تصویر را نیز از این مکان ثبت کرده و گویا بسیار از دیدن آن خوشش آمده. او بازی The Mummy را انجام داده و توصیه می‌کند که اگر ما هم به این پارک واقعیت مجازی رفتیم حتماً این بازی را انجام دهیم.

پارک واقعیت مجازی دبی مال

پارک واقعیت مجازی

منطقه‌ی دیگری که برای دیدن آن قصد استفاده از تصاویر یاکوب را داریم، همان خیابان مد است. یاکوب می‌گوید این منطقه بسیار شیک و زیباست و البته قیمت‌های آن هم اکثراً بالا هستند و خود او نتوانسته خیلی خرید کند. اما اگر شما محدودیتی در خرج‌کردن ندارید می‌توانید به این منطقه بروید و به بهترین محصولاتِ بهترین برندهای پوشاک و اکسسوری جهان دسترسی داشته باشید.

خیابان مد

 

خیابان مد

اطراف دبی مال

فارغ از تصاویر هریسون که شویم باید به این موضوع اشاره کنم که در اطراف دبی مال هم دیدنی‌هایی وجود دارند. برج خلیفه‌ی مشهور در نزدیکی این مرکز خرید است و اصلاً همانطور که در بالا گفتم، این مرکز خرید جزئی از پروژه‌ی ساخت همین برج است. افزون بر این، آب‌نمای موزیکال معروف دبی هم دقیقاً جلوی این مرکز خرید قرار گرفته.

بنابراین با خروج‌تان از این مرکز خرید هم می‌توانید از دیدنی‌های جالبی دیدن کنید و لذت ببرید. در زیر چند تصویر از محیط اطراف مرکز خرید دبی را مشاهده می‌کنید.

اطراف دبی مال

اطراف دبی مال

چند نکته‌ی کوچک

 • امکانات زیادی در این مرکز خرید وجود دارند و برای ورودتان به آن نباید هیچ‌گونه نگرانی‌ای داشته باشید. مراکزی برای ارائه‌ی راهنما و اطلاعات، کالسکه برای بچه‌ها، پارکینگ بزرگ، مترجم، وای‌فای، نمازخانه‌ی جداگانه‌ی بانوان و آقایان، چندین عابربانک و … از جمله امکانات درونی این مرکز خرید هستند.
 • متأسفانه امکان آن که بتوانید حیوانات خانگی را وارد این مرکز خرید کنید وجود ندارد. بنابراین از قبل باید یک مکان امن برای سگ، گربه و یا هر حیوان خانگی دیگری که دارد تأمین کنید.
 • با هر لباسی نمی‌توان وارد این برج شد. باید زانوها و شانه‌ها تا حد امکان پوشیده باشند.
 • رستوران‌ها و کافه‌های زیادی هم در این مرکز خرید هستند و همانطور که در بالا هم گفتم برخی از آن‌ها از معروف‌ترین برندهای جهان هستند. به جز رد لابستر، کی اف سی و پیتزا هات، در این مرکز خرید می‌توانید به مک دونالد، برگر کینگ و تگزاس چیکن هم دسترسی داشته باشید.
 • از درون این مرکز خرید می‌توانید به برج خلیفه بروید. یعنی برای دسترسی به برج خلیفه نیازی نیست حتماً از دبی مال خارج شوید.
 • چند سینما نیز در این مرکز خرید هستند که می‌توانید دو ساعتی را در آن‌ها باشید.

سخن آخر

در این نوشتار به همراه یکدیگر گشتی در مرکز خرید دبی مال داشتیم و دیدیم که تا به چه اندازه این مرکز خرید اماراتی پیشرفته است و توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. احتمالاً بخشی از خوانندگان این مطلب تا کنون به دبی سفر کرده‌اند و دیدن از این مرکز خرید در تجربیات‌شان است. اگر شما جزو این دسته هستید لطف کرده و برای آشنایی بیش‌تر کاربران با این مرکز خرید تجربیات‌تان را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع:  tripsavvy | memphistours | businessinsider

ارسال پاسخ

12 − 7 =