۱۲ نکته‌ی کاربردی در مورد ایالت گوا هند

ایالت گوا در هند در چند سال اخیر به یکی از بهترین مناطق گردشگری در سطح آسیا تبدیل شده و توانسته در سال میزبان چند میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان باشد. در ایران خودمان هم کم نیستند کسانی که یا به گوا سفر کرده‌اند و یا خواهان سفر به این منطقه‌ی زیبا هستند. در این نوشتار برای کسانی که خواهان سفر به گوا هستند یا می‌خواهند به هر دلیلی اطلاعات بیش‌تری در مورد گوا داشته باشند به معرفی چند نکته‌ی کاربردی در مورد ایالت گوا هند خواهم پرداخت. ضمناً عزیزانی که خواهان سفر به ایالت ساحلی گوا در غرب هند هستند می‌توانند برای سفر به این ایالت از تور گوا مرکز ساحل شنی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات لازم در مورد تور گوا یا روی لینک کلیک کنید و یا با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

گوا هند

نکات کاربردی در مورد گوا هند

۱- گوا ایالتی در غرب کشور هند است که البته از سال ۱۵۱۰ تا سال ۱۹۶۱، یعنی بیش از ۴۵۰ سال، مستعمره‌ی کشور پرتغال بوده. در سال ۱۹۴۷ زمانی که کشور هند از دست انگلیس رها شد و توانست استقلال خود را به دست آوَرَد، مسئولان آن زمانِ هند از پرتغال خواستند که گوا و چند منطقه‌ی دیگر را به‌واسطه‌ی مذاکره به هند بازگرداند، اما پرتغال قبول نکرد. پس از آن بود که در سال ۱۹۶۱ ارتش هند به آن منطقه حمله کرد و توانست گوا و چند منطقه‌ی دیگر را از چنگال پرتغال خارج سازد.

۲- گوا از سال ۱۹۸۷ بدین‌سو ایالتی در غرب هند است. این ایالت کوچک‌ترین ایالت کل هند به شمار می‌رود و مرکز آن شهر پاناجی است. ایالت گوا به دو بخش تقسیم شده، یکی گوای شمالی و دیگری گوای جنوبی. اکثر سواحل و کلاب‌های شبانه‌ی گواه در گوای شمالی قرار دارند. شهر پاناجی هم در گوای شمالی است.

۳- جالب است بدانید که سرانه‌ی ناخالص ملی گوا از سرانه‌ی ناخالص ملی کل کشور هند بیش‌تر است و در کل وضعیت اقتصاد ایالت گوا بسیار بهتر از وضعیت اقتصاد کل کشور هند است.

۴- ایالت گوا هند ۳۷۰۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و تقریباً ۵ برابر تهران است، با این حال جمعیت این ایالت مقداری بیش از ۲ میلیون نفر است، این مورد به سبب آن است که بخش عمده‌ای از ایالت گوا را سواحل و جنگل‌ها تشکیل داده‌اند. در واقع بیش از ۳۰ درصد مساحت ایالت گوا را جنگل‌ها تشکیل داده‌اند.

۵- گوا در نزدیکی دریای عرب واقع شده و موقعیت آن در کنار این دریا و در نزدیک خط استوا موجب شده که هوای این منطقه موسمی و گرم باشد. در ماه‌های فروردین تا خرداد گرمای هوا در گوا زیاد می‌شود و در طی ماه‌های تابستان هم بیش‌ترین بارش باران در گوا هند صورت می‌گیرد. دمای هوا در پاییز و زمستان در گوا خیلی کم نیست و به همین دلیل می‌توان گفت که بهترین زمان سفر به گوا هند فصول پاییز و زمستان است.

وضعیت دمای هوا در گوا هند در طی ماه‌های سال را می‌توانید در تصویر زیر ببینید: [منبع تصویر: ویکی‌پدیا انگلیسی]

آب و هوای گوا

۶- حدود یک چهارم جمعیت گوا مسیحی هستند و به همین سبب به نسبت سایر مناطق هند در گوا کلیساهای بسیار بیش‌تری وجود دارند که چند تا از آن‌ها هم جزو جاذبه‌های گردشگری گوا به شمار می‌آیند مانند کلیسای بوم ژسوس. در این کلیسا جسد یکی از افراد مقدس مسیحی با نام سنت‌فرانسیس درون تابوتی شیشه‌ای نگهداری می‌شود و در قسمتی از کلیسا برای عموم مردم قابل بازدید است.

تور گوا هند

کلیسای جامع گوا هم یکی از معروف‌ترین و زیباترین و بزرگ‌ترین کلیساهای کل آسیا است.

۷- بیش از ۷۰ درصد مردم گوا، همچون اکثر مردم کشور هند، پیرو دین هندوییسم هستند و بنابراین در سطح شهر پاناجی و سایر روستا ها و شهرهای گوا معابد هندوی زیادی وجود دارند. یکی از معروف‌ترین معابد هندو در گوا هند که البته یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری گوا هم هست معبد Mangeshi است، معبدی که هم خود بسیار جالب است و هم آن که در اطراف آن چند فروشگاه سوغاتی وجود دارند.

Mangueshi Temple

۸- شماره‌های ضروری در گوا به قرار زیر هستند:

  • پلیس: شماره‌تلفن ۱۰۸
  • آمبولانس: شماره‌تلفن ۱۰۱
  • آتش‌نشانی: شماره‌تلفن ۱۰۰

۹- قوت غالب مردم گوا برنج و کاری ماهی هندی است. در واقع می‌توان گفت که اکثر مردم گوا در اکثر مواقع سال برنج و کاری ماهی هندی می‌خورند و البته این غذا در بسیاری از رستوران‌های گوا [که البته تعداد رستوران‌های گوا هم بسیار زیاد است] ارائه می‌شود.

برنج و کاری ماهی هندی

با وجودی که در غذاهای مردم گوا استفاده‌ی خیلی زیادی از ادویه‌جات و ترشی‌جات می‌شود، اما در کل به سبب نفوذ زیاد فرهنگ پرتغال در فرهنگ گوا، غذاهای پرتغالی محبوبیت زیادی نزد مردم گوا هند دارند و در طی این چند قرن این غذاها توانسته‌اند خود را در زمره‌ی غذاهای رایج این منطقه درآورند. در واقع به نوعی می‌توان غذاهای گوا را به دو دسته تقسیم کرد: یک دسته غذاهایی که مربوط به فرهنگ اصلی هندی گوا هستند. این دسته را غذاهای هندی می‌نامند و دسته‌ای دیگر غذاهایی که به فرهنگ پرتغال مربوط اند، این دسته را غذاهای کاتولیک می‌نامند.

ضمناً جز برنج و کاری ماهی هندی، دو غذای سمبوسه هندی و کاری میگو هم از معروف‌ترین غذاهای گوا هستند.

۹- گوا به سبب نزدیکی به دریای عرب یک ایالت ساحلی است و از خط ساحلی طولانی‌ای هم برخوردار است. در گوا چندین ساحل مختلف با امکانات و شکل و شمایل مختلف وجود دارند که البته همانطور که در بالا هم گفتم بیش‌ترِ آن‌ها در گوای شمالی واقع شده‌اند.

ساحل آنجونا تور گوا هند تور گوا هند تفریحات گوا هند ساحل پالولم گوا هند

از بهترین سواحل گوا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • ساحل کاندولیم
  • ساحل گاتا
  • ساحل کالانگات [این سه ساحل هر سه در گوای شمالی قرار دارند و بسیار به یکدیگر نزدیک اند. در هر سه‌ی این سواحل می‌توانید انواع تفریحات ساحلی و آبی از جمله غواصی، قایق‌سواری، پاراگلایدینگ، پارازیلینگ، کایاک‌سواری و … را انجام دهید. ضمناً زندگی شبانه هم در آن‌ها برقرار است و همچنین کلی رستوران و کلاب و بار در نزدیکی آن‌ها وجود دارند.]
  • ساحل آرامبول
  • ساحل آنجونا [هم در ساحل آنجونا و هم در سال باگا هر هفته در روزهای شنبه، بازارهای سیاری با نام شنبه‌بازار برگزار می‌شوند.]
  • ساحل کلوا
  • ساحل بامبولیم

۱۰- از حکومت ۴۵۰ ساله‌ی پرتغال بر گوا، یادگارهای بسیاری باقی مانده که از میان آن‌ها می‌توان به دو قلعه‌ی معروف اشاره کرد: یکی قلعه‌ی آگوادا و دیگری قلعه‌ی چاپورا.

قلعه‌ی آگوادا در گوای شمالی واقع شده و کاملاً به سواحل سه‌گانه‌ی کاندولیم، گاتا و کالانگات نزدیک است. قلعه‌ی چاپورا هم در نزدیکی دریای عرب واقع شده و بر روی آن که بروید می‌توانید چشم‌اندازی عالی از سطح دریای عرب داشته باشید. تصاویر هر دوی این قلعه‌ها را می‌توانید در زیر ببینید:

تور گوا هند تور گوا هند

۱۱- موسیقی در نزد مردمان گوا همواره محبوب بوده. امروز هم مردم گوا بسیار به موسیقی علاقه دارند و در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها و سواحل گوا موسیقی زنده برقرار است. این امر می‌تواند در نخستین سفرتان به گوا موجب تعجب‌تان شود.

۱۲- برای خرید در گوا دو گزینه‌ی کاملاً متفاوت در پیش رو دارید: گزینه‌ی نخست بازارهای محلی و سنتی گوا است و گزینه‌ی دوم مراکز خرید مدرن گوا. از معروف‌ترین و بهترین بازارهای محلی گوا می‌توان به شنبه‌بازار ساحل آنجونا، شنبه‌بازار ساحل باگا و از همه مهم‌تر جمعه‌بازار ماپوسا اشاره داشت. ماپوسا نام روستایی در نزدیکی شهر پاناجی، مرکز ایالت گوا، است که هر هفته روز جمعه از ساعت ۹ تا ۶ بعدازظهر در آن یک بازار محلی دایر می‌شود. در این بازار افراد مختلف، و البته خصوصاً کشاورزان و اهالی ماپوسا، کالاهای گوناگونی از میوه و سبزی گرفته تا ماهی و میگو و صنایع دستی را برای فروش عرضه می‌کنند.

خرید در گوا هند تور گوا

گزینه‌ی دوم هم همانطور که گفتم مراکز خرید مدرن گوا است که از میان آن‌ها می‌توان به دو مرکز خرید معروف کاکولو مال و مال دو گوا اشاره کرد. هر دوی این مراکز خرید از فروشگاه‌های مختلف و چند رستوران و چند مرکز سرگرمی کودکان و بزرگسالان برخوردار اند، اما به هر حال مال دو گوا مرکز خرید مدرن‌تر و شیک‌تری است.

تور گوا هند

سخن آخر

به همراه یکدیگر مروری بر ۱۲ نکته در مورد گوا هند داشتیم. این نکات می‌توانند برای کسانی که خواهان سفر به این ایالت توریستی و عالی در غرب  هند هستند مفید باشند. قطعاً تجربیات سفر شما به این منطقه بسیار به کار ما و کاربران خواهند آمد و بنابراین لطف کنید درصورتی‌که تجربه‌ای از سفر به این منطقه‌ی توریستی دارید آن را با ما و کاربران در میان بگذارید. قسمت نظرات مخصوص دیدگاه‌های شماست.

در آخر آن که تور گوا برای کسانی که قصد سفر به گوا را دارند بهترین گزینه است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در اختیار عزیزان است.

ارسال پاسخ